Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
07 Aralık 2022 Çarşamba

Çocuklarda salgın kritik seviyede: Hastaneler doldu

Almanya’da solunum yolu hastalığı RSV çocuklar arasında salgına dönüştü. Birçok çocuk hastanesinin yoğun bakım üniteleri doldu.

Çocuklarda salgın kritik seviyede: Hastaneler doldu

Almanya Yoğun Bakım ve Acil Durum Derneğinden (DIVI) yapılan açıklamada, ülkedeki çocuk bakım ünitelerine ilişkin ‘felaket durumu’ ifadesi kullanıldı.

Birçok çocuk yoğunluktan dolayı 100 kilometreden daha uzak hastanelere naklediliyor. Acil ameliyat gerektiren durumlarda ise kimi zaman 3 gün beklemek zorunda kalındığı belirtildi. Robert Koch Enstitüsü (RKI) de ilerleyen haftalarda yoğunluğun artmasının beklendiğini duyurdu.

"Çocuklar artık onlara bakamadığımız için ölüyor"

Salgına ilişkin en çarpıcı yorum ise Hannover Tıp Yüksek Okulu'na bağlı Çocuk Yoğun Bakım Servisi'nin başhekimi Michael Sasse’den geldi. Sasse, “Çocuklar artık onlara bakamadığımız için ölüyor” dedi.

Berlin'in dünyaca ünlü hastanelerinden Charite'de görev yapan çocuk doktoru Mehrak Yoosefi ise şu ifadeleri kullandı:

Bugünlerde tüm çocuk acil servislerinde 7/24 çalışıyoruz. Kapasiteler tamamen dolu ve gerekli bakımı sağlayamıyoruz. Bu dönemde hiçbir çocuğun hayatını kaybetmemesini başarmaya odaklanmalıyız.

Lauterbach'ın önerisine eleştiri

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, yaşanan krizi çözmek adına hastanelerin farklı ünitelerinde görev yapan personelin çocuk kliniklerine yönlendirilmesini önermişti. Yoosefi buna net şekilde karşı çıktı ve “Kağıt üstünde buradan oraya kaydırma yapmak mutlaka çok kolaydır. Ancak diğer birimlerde de personel sayısında, sağa sola dağıtabileceğiniz kadar bir bolluk yok. Ayrıca pediatri başlı başına ayrı bir dal. Daha çok yetişkinlerle ilgilenen personel kendini çocuk kliniğinde çalışabilecek kadar emin hissedemeyebiliyor” ifadelerini kullandı.

Almanya’da şu an yaklaşık 9 milyon insan solunum yolu hastalığına yakalandı durumda. Bu virüs özellikle bebekler ve çocuklar için büyük risk teşkil ediyor. 5-14 yaş grubu arasında da hızla yayılıyor. Solunum yollarını etkileyen virüs, suni solunum gerektirebilecek kadar ağır vakalara neden olabiliyor.

Öte yandan Alman parlamentosu, hastanelerin çocuk kliniklerine daha fazla kaynak aktarılmasını öngören tasarıyı onayladı. Buna göre çocuk klinikleri 2023 ve 2024 yıllarında 300'er milyon avro ile desteklenecek. Ayrıca doğum destek merkezlerine de 120 milyon avro aktarılacak.

Geri Dön 07 Aralık 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN