Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
26 Ekim 2022 Çarşamba

Çifte vatandaşlık için harekete geçildi!

Almanya’da çifte vatandaşlığa imkan sağlayacak yasa tasarısı için harekete geçildi. Konunun aralık ayında Federal Meclis’te gündeme alınması için gün belirlendi.

Çifte vatandaşlık için harekete geçildi!

The Local’da yer alan habere göre; koalisyon üyeleri çifte vatandaşlığa imkan sağlayacak yasa tasarısının Federal Meclis’te görüşülmesi üzerinde anlaştı. Yeni tasarıyla birlikte vatandaşlığa geçiş süresinin kısaltılması bekleniyor. Vatandaşlık başvurusu için göçmenler daha önce 8 yıl beklemek zorundayken, bu süre 5 yıla indirilecek. Öte yandan Alman toplumuna uyum sağladığına kanaat getirilen, üst düzey Almanca bilen ve 3 yıl Almanya’da yaşayan veya çalışanlar 3 yıl içinde de vatandaşlık başvurusunda bulunabilecek.

FDP Parlamento İçişleri Komitesi Üyesi Stephan Thomas, konuya ilişkin yaptığı açıklamada dilsel, yasal, ekonomik ve kültürel olarak Alman toplumuyla bütünleşen ve ülkeye katkıda bulunan kişilerin her türlü hakka sahip olmasını istediklerini söyledi.

SPD Üyesi Sebastian Hartmann ise koalisyon hükûmetinin beklenen kararı aralık ayına kadar vermesi hâlinde Meclis’teki sürecin en geç 2023 yılının yaz aylarına kadar tamamlanabileceğini söyledi. Fakat tarihe henüz bir açıklık getirilmedi.

Milyonlarca göçmen oy kullanamıyor

Bununla birlikte ZDF’in aktardığına göre 18 yaş üstü 9,7 milyon kişi vatandaş olmadıkları için seçimlerde oy kullanamıyor. Bu da 18 yaş üstü nüfusun yüzde 14’üne tekabül ediyor. Trafik ışığı koalisyonunu oluşturan SPD, Yeşiller ve FDP göçmenlerden en yüksek oy alan partiler arasında. Bu düzenlemenin motivasyonu olarak da bu görülüyor.

Türkiye seçimlerini de etkileyebilir

Ayrıca söz konusu düzenleme Türkiye seçimlerini de etkileyebilir. Zira yüz binlerce Türk, yalnızca Alman vatandaşı olduğu için Türkiye seçimlerinde oy kullanamıyor. Düzenlemenin geçmesi hâlinde Türkiye’de birkaç şehirdeki seçmen sayısı kadar yeni seçmen oluşabilir.

Geri Dön 26 Ekim 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN