Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Mayıs 2024 Çarşamba

Çifte vatandaşlık haziranda yürürlüğe giriyor

Almanya'da çifte vatandaşlığın önünü açan Yeni Göç Yasası'nın son aşaması, 27 Haziran'da yürürlüğe girecek.

Çifte vatandaşlık haziranda yürürlüğe giriyor

Almanya'nın Yeni Göç Yasası'nın son aşaması, Haziran 2024'te yürürlüğe girecek. Bu yasa, Avrupa Birliği dışından nitelikli iş gücünün Almanya'ya gelişini kolaylaştırıyor. Ayrıca, "Vatandaşlık Yasası'nın Modernizasyonu Yasası" 27 Haziran'da yürürlüğe girecek. Bu yasa ile Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, Türk vatandaşlığından ayrılmadan Alman vatandaşlığına da sahip olabilecekler.

Haziran 2024'ten itibaren yenilikler:

- 1 Haziran'dan itibaren üçüncü ülke vatandaşları, yeni iş arama için fırsat kartı ile Almanya'ya giriş yapabilecekler. Tam mesleki denklik sahibi nitelikli işçiler, fırsat kartını başka koşul olmadan alabilecekler.

- Fırsat kartı almak için temel Almanca (A1) veya İngilizce (B2) bilgisi gerekecek ve puanlama sistemine göre en az altı puan alınması gerekecek. Puanlar mesleki yeterlilik, dil bilgisi, mesleki deneyim, Almanya ile ilişki ve yaş gibi kriterlere göre verilecek.

- Batı Balkan ülkeleri vatandaşlarına yönelik yönetmelik süresiz hâle getirilecek ve kota yılda 25 binden 50 bin işçiye çıkarılacak.

Vatandaşlık yasasında yapılan değişiklikler:

- Alman vatandaşlığına geçmek için gereken yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirilecek. Uyum gösterenler için bu süre 3 yıla düşecek.

- Çifte vatandaşlık imkanı tanınacak ve gençlerin 23 yaşına kadar ebeveynlerinin vatandaşlığı veya Alman vatandaşlığı arasında seçim yapma zorunluluğu kaldırılacak.

- Almanya'da doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl yasal olarak ülkede ikâmet etmesi hâlinde Alman vatandaşı olabilecek. Ancak ebeveynler şu an Almanya'da yaşamıyorsa bu geçerli değil. Yalnızca hâlen Almanya'da yaşamaya devam edenler için geçerli olacak.

- Vatandaşlık başvurusunda bulunanların sosyal yardım almadan geçimlerini sağlamaları gerekecek.

- İşgücü Anlaşması kapsamında gelen işçiler için vatandaşlık sınavı zorunluluğu kaldırılacak.

- Yahudi düşmanı, ırkçı, yabancı düşmanı veya insanlık dışı eylemlerde bulunanlar vatandaşlığa alınmayacak. Vatandaşlık başvurusu yapanlar, Almanya'nın tarihsel sorumluluğunu kabul etmek zorunda olacak.

- Çok eşli olanlar veya anayasada yer alan kadın-erkek eşitliğine aykırı davrananlar vatandaşlığa alınmayacak.

Geri Dön 29 Mayıs 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN