Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da gençlere 20 bin € destek önerisi - 3 Ekim 2023 Oktan Erdikmen
Gurbetçi müzisyenin engel tanımayan yolculuğu: Uğur Sofu'nun hikayesi
Pazar Sendromu 2. Bölüm - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
24 Ağustos 2023 Perşembe

Çifte vatandaşlık bakanlar kurulundan geçti

Almanya’da çifte vatandaşlığa izin veren ve vatandaşlığa geçişi kolaylaştıran yasa tasarısı, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

Çifte vatandaşlık bakanlar kurulundan geçti

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, uzun süredir Alman toplumunun bir parçası olan insanların, ülkeyi şekillendirmesini istediklerini aktararak, "Göçmenler artık kimliklerinin bir kısmından vazgeçmeye zorlanmayacak. Dolayısıyla gecikmiş bir paradigma değişimini gerçekleştiriyoruz" dedi. Geçmişte vatandaşlık yasasıyla ilgili çoğu zaman dışlama ve ön yargılar çerçevesinde tartışmalar yapıldığını anımsatan Faeser, “Bu tartışmalar uzun süre ülkede yaşayan ve bizim refahımıza katkı sağlayan insanların üzerinden yapıldı. Bu tartışmalar yüzünden bu insanların topluma ait olmasına izin verilmedi. Bunu şimdi değiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

"En iyi beyinler için küresel rekabet içindeyiz"

Faeser, Alman ekonomisin de bu yasaya ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, “En iyi beyinler için küresel bir rekabetin içindeyiz. Pek çok alanda vasıflı çalışanlara ihtiyacımız var. En iyi beyinleri gelecekte toplumumuzun bir parçası hâline getirebilirsek kazanabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Birlik partileri CDU/CSU ise tasarıya karşı çıktı. Hristiyan demokratlar, çifte vatandaşlığın ‘yabancı ülkelerin Almanya iç politikasına karışmasını’ kolaylaştıracağı ve entegrasyon sorununu büyüteceği kanaatinde.

Neler değişecek?

Tasarı önce federal, ardından eyaletler meclisinde onaylanırsa Alman vatandaşı olabilmek için gereken 8 yıl ikâmet şartı 5 yıla inecek. İleri derecede uyum gösterenler ise -Almanca bilgisi, gönüllü çalışmalar, işte veya okulda üst düzey başarı vb.- 3 yılda vatandaş olabilecek.

Yaşlılar için de dil şartı yumuşatılacak. Birinci nesil göçmenler -1974 öncesi gelenler- artık yazılı Almanca sınavına girmek zorunda kalmayacak. Almanca bilgilerini sözlü olarak göstermeleri yetecek.

Geri Dön 24 Ağustos 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN