Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
08 Kasım 2023 Çarşamba

Camilere bir ayda 40 saldırı

İsrail-Filistin arasındaki çatışmalar başladığından beri, Almanya'daki camilere yönelik 40 saldırı gerçekleşti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Sekreteri Eyüp Kalyon, Almanya'da yılın başından bu yana camilere yönelik 81 saldırı düzenlendiğini, bunların yarısının İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların başladığı 7 Ekim'den itibaren gerçekleştiğini söyledi.

Kalyon, "Camilerimize Neonazi işaretleri çizilmektedir. Diğer yandan kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim yakılarak camilerin önüne atılmaktadır. Sadece bulunduğumuz Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde, toplam 7 camimize posta yoluyla domuz eti parçaları ve yakılmış Kur'an sayfalarıyla birlikte hakaret ve tehdit mektubu yollanmıştır. Bu açık bir provokasyondur" diye konuştu.

Kalyon, "Hükûmetten beklentimiz, bu zor süreçte diğer mabetlerde olduğu gibi camilerin güvenliğini her daim sağlamalarıdır. Dinimizi özgürce yaşayabilmemiz için camilerimizin güvenliğinin sağlanmış olması gerekiyor” dedi.

Spahn: Camileri biz finanse edelim, yabancı imamlara vize vermeyin

Almanya'nın Eski Sağlık Bakanı ve CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Jens Spahn, ülkede camilerde görevli imamların maaşlarının Almanya tarafından ödenmesini istedi. Spahn antisemitizmin de göçle birlikte ithal edildiğini savundu.

Funke medyaya verdiği demeçte CDU’lu Spahn, “Camilerin çoğunun yurtdışından finanse edilmesi ve imamların Türk devlet çalışanları olması artık kabul edilemez. Bizim Türk cami cemaatlerine değil, Alman cami cemaatlerine ihtiyacımız var. Hatta bunun için gerekirse anayasa bile değiştirilebilir” dedi. Camilerin Alman vergi mükelleflerinin parasıyla finanse edilmesinin bile düşünüleceğini belirten Spahn, Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser’e (SPD) yabancı imamlara vize verilmesini durdurması çağrısı yaptı. Daha önce benzer çağrıyı CDU lideri Friedrich Merz de yapmıştı.

Spahn, “Kontrolsüz göç yoluyla büyük ölçekte antisemitizm ithal ettik. Yahudilerin artık Almanya’da kendilerini güvende hissedememeleri utanç verici” dedi.

Merkezi Köln'de bulunan DİTİB’e bağlı Almanya’da yaklaşık 900 cami bulunuyor.

Geri Dön 08 Kasım 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN