Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
30 Eylül 2023 Cumartesi

Çalışma hayatı göçmen sayısına bağlı

Almanya'da çalışabilir yaştaki nüfus gelecek 20 yıl içinde ciddi oranda azalacak. Uzmanlar, nüfustaki azalmanın 'ülke dışından gelecek göçün büyüklüğüne bağlı' olduğu kanaatinde.

Federal İstatistik Dairesi (Destatis) tarafından yapılan bir nüfus araştırmasına göre, Almanya'nın doğusundaki çalışabilir nüfusun, önümüzdeki 20 yıl içinde yüzde 8 ile yüzde 16 arasında azalması bekleniyor. Batı bölgelerinde ise bu azalma yüzde 2 ile yüzde 11 arasında olacak.

2022 sonuna kadar Almanya'da çalışabilir yaşta (18 ile 64 yaş arası) 51,4 milyon kişi olduğu belirtildi. Bu grubun yaklaşık 7,2 milyonu Almanya'nın doğusunda yaşıyor. İlerleyen 20 yıl içinde, doğudaki çalışabilir nüfusun 560 bin ila 1,2 milyon kişi arasında azalacağı tahmin ediliyor, bu da yüzde 8 ile yüzde 16 arasında bir küçülmeye işaret ediyor.

Destatis uzmanları, çalışabilir nüfustaki bu azalmanın 'ülke dışından gelecek göçün büyüklüğüne' bağlı olduğunu belirtti. Eğer Almanya'ya gelecek göçmen sayısı düşükse, bu bölgelerde çalışabilir nüfusun yüzde 11 civarında, yani yaklaşık 4,7 milyon kişi azalabileceği öngörülüyor.

2022 sonunda, Almanya'nın doğu eyaletlerinde yaşayan yabancıların nüfusu toplam nüfusun yüzde 7'sini oluşturuyor. Batı eyaletlerinde ise yaklaşık 10.6 milyon yabancı, toplam nüfusun yüzde 16'sını temsil ediyor.

Öte yandan, Almanya'da bakım personeli çalışma kapasitesinin sınırlarına ulaştı. Barmer Sağlık Sigortası ve "Şirket Sağlık Danışmanlığı Enstitüsü (IFBG)" tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bakım personelinin büyük bir kısmı fiziksel ve duygusal olarak tükenmiş hissediyor. Bu durum, pandemi öncesine göre daha fazla stres ve yorgunluğa işaret ediyor. Bu zorluklara rağmen, kaliteli ve uygun fiyatlı bakım hizmetlerine güven duyanların oranı oldukça düşük.

Geri Dön 30 Eylül 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN