Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya: Suriyeliler sınır dışı edilebilir - 24 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
20 Aralık 2022 Salı

Çalışma Bakanı: Yaşlıları da işe alın

Almanya’da Çalışma Bakanı Hubertus Heil, işverenlere seslenerek “İşsiz kalan yaşlıları da işe alın” dedi.

Çalışma Bakanı: Yaşlıları da işe alın

Almanya’da kadın ve erkeklerin çalışmayı bırakma yaşı büyük farklılıklar gösteriyor. 1957 doğumlu kişiler için normal emeklilik yaşı şu anda 65 yıl 11 ay. Ancak birçoğu 63 veya 64 yaşında işi bırakıyor.

Geçtiğimiz hafta sonu Başbakan Olaf Scholz, erken emekliliğe karşı çıkmış, 67 yaşında emekliliği cazip hale getirmeliyiz demişti. Yani hükûmet, 45 yıl prim ödeyen bir kişiye, 63 yaşında emekli maaşı bağlanmasını istemiyor. Bu nokta da “60 üstü kişilere istihdam sunulması” konusunda topu işverenlere atıyor.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil, BILD am Sonntag’a verdiği demeçte, şirketlerin işe alımlarda 60 yaş ve üstünde kişileri tercih etmediğine dikkati çekti ve Almanya’daki işverenlere “İşsiz kalan yaşlıları da işe alın” çağrısında bulundu. Heil şöyle devam etti:

Artan işgücü açığı nedeniyle şirketler işe alım politikalarını değiştirmek zorunda kalabilir. Şirketlerde yaş ortalaması yükseltmeli. Bu insanların tecrübelerinden yararlanılmalı. Birçok yerde tecrübe, çoğu zaman hızdan daha değerli. Kalifiye eleman sıkıntısı yaşanan bir dönemde, daha fazla işverenin bunu fark edeceğini ve yaşlı insanlara iş piyasasında bir şans vereceğini umuyorum.

Emeklilik yaşının 69, 70 hatta 75’e çıkarılması önerilerine kesinlikle karşı olduğunu söyleyen Bakan Heil, “2031 yılına kadar emeklilik yaşının halihazırda 67’ye yükselmesine karar verilmişti” dedi. 

 

Geri Dön 20 Aralık 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN