Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
31 Ekim 2023 Salı

Bütçe krizi: SPD lideri de borç freninin askıya alınmasını istiyor

SPD lideri Saskia Esken, dünya genelindeki çatışmaların olası mali etkilerini göz önünde bulundurarak, borç freninin askıya alınmasını istedi.

Almanya'da SPD, Yeşiller ve FDP'den oluşan hükûmette borç freni konusundaki tartışmalar devam ediyor. SPD lideri Saskia Esken, dünya genelindeki çatışmaların olası mali etkilerini göz önünde bulundurarak, borç freninin askıya alınmasını istedi.

Rheinische Post'a verdiği röportajda, "Özellikle Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı ve Orta Doğu'daki çatışmalar nedeniyle devam eden krizler, diğer görevleri de ihmâl etmeden normal bir bütçeyle karşılanamayacak zorluklar yaratıyor. Sosyal altyapı, demokrasiyi teşvik veya entegrasyon pahasına kriz yönetimi; SPD ile yapılamaz. Borç freni düzenlemesinde bir istisna daha ihtiyacımız olduğuna inanıyorum" dedi.

Esken, mevcut borç freninin modern altyapı yatırımlarını yönetmeye uygun olmadığını belirtti ve "Eğer borç freni yatırımı ve inovasyonu frenliyorsa, bu düzenlemenin kaldırılması gerekiyor" dedi.

Lindner borç frenini destekliyor

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner ise, borç frenini uzun vadeli borçlar sonrasında mali politikada normalleşme için uygun bir araç olarak görüyor. 2024 bütçesine göre, Alman hükûmeti gelecek yıl yaklaşık 445,7 milyar avro harcama yapmayı planlıyor. Bu, 2023 bütçe planına göre yaklaşık 30 milyar avro daha fazla harcama anlamına geliyor. Gelecek yılın bütçesinde gelirlerin yine 445,7 milyar avro olması beklenirken, harcamaların 16,6 milyar avroluk yeni borçla finanse edilmesi planlanıyor.

Lindner, Almanya'nın 2024 bütçesinin maliye politikasında normalleşmeye yönelik sadece bir ilk adım olduğunu belirterek, "Tüm sorunları kamu parasıyla çözemeyiz" dedi. Ayrıca, yeni bütçeye göre, savunma dışındaki tüm bakanlıkların 2024'te toplamda 3,5 milyar avro tasarruf yapılması planlanıyor. İstihdam ve sosyal harcamalar için bütçe artırılırken, savunma bütçesinin de artması öngörülüyor.

Geri Dön 31 Ekim 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN