Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Aralık 2023 Pazartesi

Bütçe krizi elektrikli araçları da vurdu

Bütçe krizi sonrası koalisyon hükûmeti, elektrikli araçlara verilen teşviklerin de durdurulmasına karar verdi.

Almanya'da, Federal Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasaya aykırı bulunan 2024 yılı bütçe tasarruf programı nedeniyle, elektrikli araçlara verilen teşviklerin durdurulması kararı alındı. SPD, Yeşiller ve FDP'den oluşan trafik ışığı koalisyonu, daha önce yapılan teşvik başvurularının geçerli olacağını, ancak 17 Aralık 2023'ten (dün) itibaren yeni başvuruların kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Karar, 2021 yılındaki genel seçimler sonrasında oluşturulan hükûmetin koalisyon sözleşmesinde yer alan ve 2030 yılına kadar Almanya'da 15 milyon elektrikli araca ulaşılması hedefini destekleyen 6 bin avroya kadar olan teşvik uygulamasının sona erdirilmesini içeriyor.

Karar elektrikli araç satışlarını düşürecek

Kararın elektrikli otomobil satışlarında büyük düşüşe yol açması ve 2030 yılına kadar belirlenen 15 milyon elektrikli araç hedefine ulaşmanın mümkün olmayacağı öngörülüyor. Yeşiller Partili Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, 17 Aralık 2023 tarihine kadar yapılan başvurular için 6 bin avroya kadar teşvik primi ödeneceğini, ancak tasarruf programı nedeniyle bu kararın alınmak zorunda olduğunu savundu.

Ayrıca, 2016 yılından bu yana Almanya'da elektrikli araç satın alanlara devlet tarafından toplam 10 milyar avro teşvik primi ödendiği ifade edildi.

Geri Dön 18 Aralık 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN