Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına uyarısı: Kış geri geliyor - 15 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Şubat 2024 Perşembe

'Burn-out' arttı: Z kuşağı çabuk havlu atıyor

Almanya'da yapılan bir araştırma, başta Z kuşağı olmak üzere, çalışanlar arasında 'tükenmişlik hissinin' (Burn-out) arttığını ortaya koydu.

'Burn-out' arttı: Z kuşağı çabuk havlu atıyor

Almanya'da sağlık sigortası şirketi Pronova'nın yürüttüğü bir araştırma, çalışanların arasında tükenmişlik hissinin arttığını gösterdi. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 40'ı tükenmişliği orta seviyede, yüzde 21'i ise yüksek seviyede hissettiklerini belirtti. 2018 yılına kıyasla bu durum yüzde 11'lik bir artışa işaret ediyor. Özellikle 18-29 yaş arası Z kuşağı, diğer yaş gruplarına göre daha fazla stres altında olduğunu ifade ediyor. Bu yaş grubundaki bireylerin yüzde 18'i son 12 ay içinde tükenmişlik yaşadıklarını, buna karşılık genel çalışan oranının ise yüzde 13 olduğunu bildirdi.

Pronova BKK'nın İş Psikoloğu ve Direnç Eğitmeni Patrizia Thamm, Z kuşağının çeşitli krizlerle karşı karşıya kaldığını ve bu durumun onları şimdiki zamanı değerlendirmeye ve beklentilerini hemen gerçekleştirmeye yönlendirdiğini söyledi. Thamm, geniş iş seçeneklerinin paradoksal olarak strese neden olduğunu ve Z kuşağının iş yerindeki yüksek taleplerinin bazen gerçekleşmediğinde hızla pes etme eğiliminde olduğunu belirtti. Araştırma ayrıca, genç işçilerin iş ve işveren değiştirme oranının ortalamanın üzerinde olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, tükenmişlik hissinin ana nedenleri arasında fazla mesai (yüzde 34) ve sürekli teslim tarihi baskısı (yüzde 32) gibi faktörlerin tüm nesiller için geçerli olduğu vurgulandı.

Geri Dön 15 Şubat 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN