Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
25 Ekim 2023 Çarşamba

Bürgergeld tehlikede

Almanya'da, 31 profesörden oluşan konsey; Bürgergeld, konut yardımı ve çocuk yardımı yerine radikal bir değişiklik önerdi.

Bürgergeld tehlikede

FDP'li Federal Maliye Bakanı Christian Lindner'ın Uzman Konseyi, Temel Güvenliği (Grundsicherung) ciddi şekilde eleştirdi. Rapora göre, mevcut sistem artık işe gitmeyi veya daha yüksek ücretli iş aramayı teşvik etmiyor.

31 profesörden oluşan konsey, 20 sayfalık bir raporunda Vatandaşlık Parası (Bürgergeld), konut yardımı ve çocuk yardımının bir arada bulunduğu mevcut sistem yerine, sosyal güvenlikte radikal bir değişiklik çağrısı yapıyor.

Uzmanlar, trafik ışığı hükûmetine çeşitli Grundsicherun yardımlarının bir arada bulunmasını ortadan kaldırması ve bunun yerine tek tip bir sistem getirmesi yönünde çağrıda bulundu.

1. Vatandaşlık Parası (Bürgergeld): Uzmanlar, Vatandaşlık Parası alanların kira ve ısınma masraflarının bölgesel olarak büyük farklılıklar gösterdiğini belirtiyor. Örneğin, Leipzig'de yaşayan yalnız bir kişi 904 avroya kadar yardım alırken, Münih'te bu rakam 1447 avroya kadar çıkabiliyor. Bu fark, çocuklu aileler için daha da büyük olabiliyor.

2. Konut ve Çocuk Yardımı (Wohngeld und Kinderzuschlag): Düşük gelirli kişiler, belirli gelir sınırlarını aşmadıkları sürece bu ek yardımlardan faydalanabiliyor. Ancak gelirleri arttığında, örneğin daha iyi maaşlı bir işe geçtiklerinde veya farklı bir bölgeye taşındıklarında, sosyal yardımları kesilebiliyor. Uzmanlar, bu durumun insanların net gelirlerinin ne kadarını ellerinde tutabileceklerini belirsizleştirdiğini vurguluyor.

3. Karışıklık: Örneğin, kira artışı veya aile büyümesi gibi yaşam değişiklikleri, insanların farklı temel güvence sistemlerine ani geçiş yapmalarını gerektirebiliyor. Bu da sürekli resmi kurumlarla iletişim ve farklı yardım programlarıyla uğraşmayı gerektiriyor. Uzmanlar, bu karmaşıklığın bazı kişilere gereksiz miktarda ek gelir sağladığını belirtiyorlar. Örneğin, Münih'te yaşayan bir kişi, yüksek kira maliyetleri nedeniyle Leipzig'teki benzer bir kişiye göre günlük ihtiyaçları için yaklaşık 150 avro daha fazla alabiliyor.

Konsey, bu sorunları çözmek için daha basit ve adil bir sistem öneriyor ve mevcut yapının iyileştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Geri Dön 25 Ekim 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN