Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
08 Kasım 2022 Salı

Bürgergeld sallantıda

Hükûmetin 1 Ocak’ta yürürlüğe koymaya hazırlandığı Bürgergeld’e CDU’dan ret geldi. CDU Lideri Friedrich Merz, bununla birlikte kendisinden sorumlu olan vatandaşın giderek yardım alan vatandaşa dönüşeceğini savundu.

Bürgergeld sallantıda

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, sosyal medyadan açıklama yaparak Bürgergeld’e (Vatandaşlık Parası) tepki gösterdi. Merz, reformda ‘kişisel sorumluluğun’ değil, ‘önce alan ve aldığının bir kısmını geri veren paternalist* devlet’ anlayışının ön planda olduğunu savundu.

CDU Genel Sekreteri Mario Czaja da Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte şöyle konuştu:

Yasa tasarısına göre, 150 bin avroluk mal varlığı olan 4 kişilik bir aile sosyal yardımlardan faydalanabilecek. Bu çalışarak, vergileriyle Bürgergeld’i finanse eden ailelere karşı yapılacak büyük bir haksızlık. Düzenlemeler, sosyal piyasa ekonomisinin tüm ilkelerini ihlal ediyor.

Bavyera Başbakanı CSU’lu Markus Söder düzenlemelerin sosyal açıdan adaletsiz olduğunu söyledi. 

CDU’ya tepkiler

SPD’li Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Merz’in bu açıklamalarına tepki gösterdi. Bakan Heil, CDU liderini ‘egoizm’ ile suçladı ve şöyle dedi:

Merz kişisel sorumluluktan ne anlıyor? Onun sloganı, kendisini düşünen herkesin başkalarını da düşünmüş olacağı yönünde. Vatandaşlık parası ile amaçladığımız zaruri duruma düşenlerin güvenilir bir şekilde güvenceye alınmaları.

SPD lideri Lars Klingbeil de “Kelimenin tam anlamıyla, Markus Söder ile Friedrich Merz kasten yalan söyleyerek Donald Trump gibi yalan haber yayıyor” dedi. Klingbeil, Birlik’in yanlış rakamlar yayarak toplumu böldüğünü savundu. 

FDP’li Cristian Lindner ise Welt am Sonntag’a verdiği demeçte; insanların on yıllar boyunca biriktirdiğini kullanmak zorunda kalmamaları gerektiğini söyledi. Lindner, CDU/CSU’yu “ucuz bir rekabet politikası” sürdürmekle suçladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) engellemesine karşın, uygulamanın 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe gireceği konusunda iyimser olduğunu açıkladı. Scholz, yasanın Federal Meclis ve Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde yeterli çoğunluğa ulaşılabileceğinden emin olduğunu söyledi.

*Paternalizm: Toplum veya aile yönetimlerinde kararların, rehber ve ideal kabul edilen kişi veya kişilerce alınmasını öngören yönetim sisteminin adı.

Geri Dön 08 Kasım 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN