Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
25 Kasım 2022 Cuma

Bürgergeld onaylandı

Koalisyon ile muhalefetin uzlaşması sonrası Hartz IV yerine geçecek olan Bürgergeld (Vatandaşlık Parası) onaylandı. Federal ve eyalet meclislerindeki oylamaların ardından 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

Bürgergeld onaylandı

Almanya’da Hartz IV yerine Bürgergeld geliyor. Trafik ışığı koalisyonu ile muhalefet arasında fikir ayrılıkları vardı. Yapılan müzakereler sonucunda uzlaşma sağlandı ve CDU/CSU da onay verdi. Tasarı bugün Federal Meclis’te, daha sonra ise Eyaletler Meclisi’nde oylanacak. Kabul edilmesi hâlinde 1 Ocak 2023’te Bürgergeld yürürlüğe girecek.

SPD’li Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil uzlaşmaya varılmasından son derece memnun. SPD’li bakan “Cilalanmış Hartz”, “Sadece Hartz IV’ün adı değişti” gibi eleştirilere de yanıt verdi. Bunun sadece yeni bir isim olmadığını,  yeni bir sistem olduğunu söyleyen Bakan Heil, “Bürgergeld son 20 yılın en büyük sosyal reformu” ifadelerini kullandı.

Bürgergeld’de neler değişti?

Hükûmet, Birlik partilerinin sert muhalefeti sonrasında, sosyal yardım alanlara ve işi kabul etmeyen veya Jobcenter’daki randevuya gitmeyenlere ilk günden itibaren yaptırım uygulanmasını kabul etti. Koalisyonun yasa taslağına göre; ilk 6 ay içinde kendilerine sunulan iş teklifini kabul etmeyenlere herhangi bir yaptırım uygulanmayacaktı.

Ayrıca koalisyon, Bürgergeld alacak kişilerin, 60 bin avrosunu elinde tutmasına izin vermeyi planlıyordu. Yani 60 bin avro parası olan bir kişi de yardım alabilecekti. Evde yaşayan ek kişi başına da 30 bin avro istisna olacaktı. Kısaca, 4 kişilik bir aile, hesabında 150 bin avro para olsa bile, sosyal yardım alabilecekti. Plan buydu. Mevcut yasaya göre önce o parayı harcamanız, sonra gidip yardım almanız gerekiyor. Sert tartışmalara neden olan tasarruf miktarı sorunda da orta yolda buluşuldu. Miktar, 60 binden 40 bin avroya düşürüldü. Evde yaşayan ek kişi başına da birikim miktarı 30 binden 15 bin avroya düşürüldü. 

Koalisyon ayrıca, yardım alanların birikimlerini tüketme süresi olarak 2 yıl önermişti. Birlik’in itirazı ile bu süre de 1 yıla indirildi.

Geri Dön 25 Kasım 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN