Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
11 Kasım 2022 Cuma

Bürgergeld Federal Meclis’ten geçti

Almanya’da Hartz 4’ün yerini alacak Bürgergeld (Vatandaşlık parası) Federal Meclis’te oylanarak kabul edildi. Tasarı Eyaletler Meclisi’nde görüşülecek.

Bürgergeld Federal Meclis’ten geçti

Bürgergeld Federal Meclis’te oylandı. SPD, Yeşiller ve FDP koalisyonunun sunduğu tasarı 385 evet oyuna karşı 261 hayır oyu aldı. 33 vekil çekimser kaldı. Tasarının yasalaşması için, pazartesi günü Eyaletler Meclisi’nden (Bundesrat) de geçmesi gerekiyor. Ancak CDU ve CSU yasayı Eyalet Meclis’inde bloke edeceğini açıklamıştı. Tasarının akıbeti ne olacak bilinmiyor.

Meclis'te tartışma

Konuya ilişkin Meclis’te sert tartışmalar yaşandı. Birlik partileri (CDU/CSU) Bürgergeld’in işe girme motivasyonunu azaltacağını savunarak koalisyonu ‘sosyal devleti çökertmekle’, koalisyon hükûmeti ise CDU/CSU’yu yalan haber yaymakla suçladı. Birlik partileri tasarıyı Eyaletler Meclisi’nde bloke edeceklerini söylemişti. SPD’li Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise, tasarının Eyalet Meclisi’nden geçmesini umuyor. Bakan Heil, “Eğer geçmezse, hızlı bir arabuluculuk süreci ile hala bir şansımız var" dedi.

Heil şöyle dedi:

Biz güç durumda olan, ödeme güçlüğü çeken insanların yanında olmak istiyoruz. İnsanlara yeni bir meslek öğrenip başka alanlarda çalışma şansı vermek istiyoruz. Bürokrasiyi azaltıp, insanları yeniden iş piyasasına kazandırmak istiyoruz.

CDU/CSU Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Sözcüsü Hermann Gröhe de hükûmetin 4 kişilik bir aileye 150 bin avro birikimleri olsa bile Vatandaşlık Parası ödenmesi planını eleştirdi.

Tasarıda neler var?

Bekar işsizler için ödenecek yardım oranı 1 Ocak 2023’ten itibaren 53 avro arttırılarak, aylık 449 avrodan 502 avroya çıkartılacak.

Evli çiftlerde eşler için kişi başına verilen 404 avro 451 avroya yükseltilecek. Çocuklara ise yaşlarına bağlı olarak kişi başı ödeme yapılacak. 5 yaşına kadar olan çocuklar için ödenen para 285 avrodan 318 avroya; 6 ila 13 yaş arasında olanlar çocuklar için ödenen 311 avro, 348 avroya; 14 ila 17 yaş arasındaki çocuklar için kişi başı ödenen 376 avro ise 420 avroya yükseltilecek. Aileler ve çocuklara ödenecek para enflasyon miktarına göre artırılacak. 

Yani 2 çocuklu bir aile devletten 902 avro, çocukları için ise ortalama 700 avro alabilecek. Böylece bir ailenin eline, geçici olarak, hiç çalışmadan ayda yaklaşık 1.600 avro para geçmiş olacak.

Ayrıca, işsizler için yaptırımlar da hafifletilecek, bunun yerine eğitim almaları desteklenecek. Ayrıca yardım alanlar için evin büyüklüğü ile ilgili şartlar da gevşetilecek.

Geri Dön 11 Kasım 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN