Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Mart 2024 Pazartesi

Bundesbank geçmişiyle yüzleşti

Bundesbank'ın araştırması, bankanın selefi Reichsbank'ın 1933-1945 yılları arasında Nazi rejiminin faaliyetlerine büyük destek verdiğini ortaya koydu.

Almanya'nın Alman Merkez Bankası (Bundesbank) tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, bankanın selefi Reichsbank'ın 1933-1945 yılları arasında Nazi rejiminin faaliyetlerine büyük destek verdiğini ortaya koydu. 'Reichsbank'tan Bundesbank'a' adlı çalışma, Reichsbank'ın Adolf Hitler'in savaş finansmanına katkıda bulunduğunu, işgal edilen bölgelerin ekonomik olarak sömürülmesine yardımcı olduğunu ve Yahudilerin mal varlıklarının kamulaştırılmasını desteklediğini belgeledi. Ayrıca, toplama ve imha kamplarında öldürülen insanlardan çalınan altın ve dövizlerin banka tarafından alındığı tespit edildi.

Araştırma, Reichsbank'ın finansal soykırımın bir parçası olarak hareket ettiğini ve çalıntı malların alıcısı olduğunu vurguladı. Bundesbank, Reichsbank'ın yasal halefi olmadığını, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya'nın altın rezervlerine müttefikler tarafından el konulduğunu belirtti. Bugünkü altın varlıklarının, Almanya'nın 1950'lerden bu yana elde ettiği cari işlem fazlalarının bir sonucu olduğu ifade edildi. 

Reichsbank'tan bazı personel, denazifikasyon sürecinden geçerek yeni kurumlarda iş buldu. Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, raporun sunumu sırasında, merkez bankacılığı politikasının İkinci Dünya Savaşı öncesine, sırasına ve sonrasına dair kapsamlı bir resmin ilk defa ortaya konduğunu belirtti. Nagel, bulguların aynı zamanda bir uyarı niteliğinde olduğunu ve Almanya'da antisemitizme, azınlıklara karşı dışlamaya ve devlet keyfiliğine bir daha asla izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Geri Dön 18 Mart 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN