Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Ekim 2023 Cumartesi

Bundesbank Başkanı umutlu: Avrupa'nın hasta adamı değiliz

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, enflasyonun düşüş eğiliminde olduğunu söyleyerek "Almanya, Avrupa'nın hasta adamı değil" dedi.

Bundesbank Başkanı umutlu: Avrupa'nın hasta adamı değiliz

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, Avrupa Merkez Bankası'nın (EZB) faiz artırımlarının enflasyonla mücadelede işe yaradığını ve Almanya'da enflasyonun azaldığını belirtti. Nagel, "Almanya, Avrupa'nın hasta adamı değil" dedi.

Nagel, EZB'nin faiz artırımlarının enflasyonla mücadelede etkili olduğunu ve genel olarak EZB para politikasının işlediğini söyledi. Almanya'da enflasyonun düşme eğiliminde olduğunu belirtti. Nagel, ekonomistlerin ileri sürdüğü gibi "Almanya'nın Avrupa'nın hasta adamı olmadığını" ifade etti.

Ayrıca, Nagel, "EZB açısından çok önemli olan 10 faiz artırımı etkisini gösteriyor gibi görünüyor. Enflasyonun zirvesine ulaştığına dair işaretler var" dedi.

Nagel, güçlü ücret artışlarının görüldüğünü ve enflasyon oranının düştükçe özel tüketimin yeniden toparlanacağına dikkat çekti.

Bununla birlikte, EZB'nin ekonomik resesyona dair beklentilere rağmen Temmuz 2022'den bu yana faiz oranlarını toplam 450 baz puan artırarak tarihin en hızlı sıkılaştırma adımını attığına dikkat çekildi.

Avro Bölgesi'nde ağustosta yüzde 5,2 olan yıllık enflasyon, eylülde yüzde 4,3'e geriledi. Almanya'da ise ağustosta yüzde 6,1 olan yıllık enflasyon, eylülde beklentilere paralel olarak yüzde 4,5'e geriledi.

Alman hükûmeti, 2022'de ortalama yüzde 6,9 olan enflasyonun bu yıl yüzde 6,1'e, 2024'te de yüzde 2,6'ya düşeceğini tahmin ediyor. EZB'nin bir sonraki faiz toplantısı 26 Ekim'de yapılacak.

Geri Dön 14 Ekim 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN