Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Mayıs 2024 Çarşamba

Boğmaca vakaları üç katına çıktı

Robert Koch Enstitüsü'ne (RKI) göre, 2023'ün Mayıs ayında yaklaşık 1.500 olan boğmaca vakası, bu yılın aynı döneminde üç kat artarak 4 bin 500'e yükseldi.

Avrupa genelinde ve Almanya'da kızamık ve boğmaca vakalarında keskin bir artış kaydedildi. Robert Koch Enstitüsü'ne (RKI) göre, 2023'ün Mayıs ayında yaklaşık 1.500 olan boğmaca vakası, bu yılın aynı döneminde üç kat artarak 4 bin 500'e yükseldi.

Çocuk doktoru ve RKI Epidemiyologu Viktoria Schönfeld, "Doğal dalgalanmalar var, bu da her 3, 4 veya 5 yılda bir yüksek rakamların gözlemlenebileceği anlamına geliyor. Şu anda böyle bir döneme girmiş olabiliriz" dedi. Schönfeld, korona salgını sırasında enfeksiyonlardan korunma önlemleri nedeniyle bağışıklığın düştüğünü ve testlerin daha sık yapılmasının da vaka artışında etkili olabileceğini belirtti.

"Yeni doğanlar için dikkatli olunmalı"

Schönfeld, Almanya'daki vaka artışının endişe verici olmadığını, ancak özellikle yeni doğanlar için dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Boğmaca, bebekler için tehlikeli olup, genellikle içme ve nefes alma sorunlarına yol açabiliyor. Almanya'da bebeklere 2, 4 ve 11 aylıkken üç doz aşı tavsiye ediliyor. Aşılamanın ciddi hastalıkları önlemede önemli olduğunu belirten Schönfeld, yetişkinlerin ve hamile kadınların da aşılanmasının gerekli olduğunu söyledi.

Kızamık vakaları da artıyor

Berlin Sağlık İdaresi, artan kızamık vakaları nedeniyle de uyarıda bulundu. Ebeveynlerin, çocuklarının enfekte olduğundan şüphelenmeleri durumunda doktor muayenehanesini aramaları ve toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınmaları önerildi. Berlin'de, Romanya, Avusturya ve İtalya gibi ülkelerde artan kızamık vakaları nedeniyle vaka sayısının artmaya devam ettiği belirtildi.

Okula başlamadan önce zorunlu kızamık aşısı

Almanya'da 2020 yılında yürürlüğe giren Kızamıktan Korunma Yasası kapsamında, 1 yaşından itibaren tüm çocukların okula veya anaokuluna başlamadan önce kızamık aşısı yaptırmaları zorunlu kılındı. Aksi takdirde 2 bin 500 avro para cezası uygulanıyor. Almanya genelinde hâlâ devam eden yüzlerce dava bulunuyor. Geçen yıl sadece Konstanz bölgesinde 450'ye yakın öğrencinin kızamık aşısı olmadığı tespit edildi.

Geri Dön 29 Mayıs 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN