Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
04 Ekim 2022 Salı

Birleşmenin 32’nci yılında Doğu-Batı farkı

Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin 32’nci yılı kutlandı. İki Almanya birleşse de devam eden farklılıklar var. Doğu Almanya’da emekliler daha az kazanırken, kadınlar daha fazla kazanıyor.

Birleşmenin 32’nci yılında Doğu-Batı farkı

Federal İş Ajansı verilerine göre, Doğu Almanya’da kadınlar, erkeklerden ortalama 82 avro daha fazla para kazanıyor. Ancak batıda ise göstergeler tam tersi, erkeklerin kazancı kadınlara göre, ortamala 461 avro daha yüksek. Doğu ve batı eyaletlerindeki farklılıkların sektörel yapılara bağlı olduğunu söyleyen iş uzmanları, “Daha çok erkeklerin çalıştığı imalat şirketleri batı şehirlerinde faaliyet gösteriyor, bu da cinsiyetler arasındaki ücret farkına yansıyor. Doğuda ise kamu ve sağlık sektöründe kadınların oranı çok daha yüksek” denildi.

Bununla birlikte Doğu Almanya’da 45 yıl çalışan bir kişi, Batı Almanya’da aynı süre çalışan bir emekliden ortalama 200 avro daha az para alıyor. Sol Partili Sören Pellmann, emekli maaşları arasındaki farkı eleştirdi. Pellmann, RND’ye verdiği demeçte "2021'de emekliler batıda ortalama 1.527 alırken, doğuda rakamlar 1.329 avro bandında kaldı. Aradaki fark yıllardır azalmıyor. Doğudaki Almanların başarıları ve ülkeye katkısı göz ardı ediliyor. Bu kısır döngüden kurtulmamız gerekiyor. Ortak bir emeklilik birimi oluşturulsun” diye konuştu. 

Federal hükûmetin Doğu Almanya Komiseri Carsten Schneider’ın Doğu Almanya 2022 raporuna göre; Batı Almanya’da yaşayanların yüzde 59'u Almanya’daki demokrasiden memnunken, bu oran doğuda sadece yüzde 39.

Geri Dön 04 Ekim 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN