Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
04 Ekim 2022 Salı

Bir bakan ‘savaştayız’, bir bakan ‘değiliz’ dedi

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Almanya’nın Putin ile savaşta olduğunu söyledi. Bunu söyleyen ilk hükûmet yetkilisi oldu. Savunma Bakanı Christine Lambrecht ise "Savaşın tarafı değiliz" dedi.

Bir bakan ‘savaştayız’, bir bakan ‘değiliz’ dedi

Filozof Richard David Precht’in Ukrayna'nın NATO'ya alınmaması görüşlerini Twitter hesabı üzerinden yorumlayan SPD'li Sağlık Bakanı Lauterbach, “Biz Almanya olarak Putin'le savaştayız. Putin'in psikolojik durumu bizi hiç ilgilendirmiyor. Onun psikoterapistleriyle değil, Putin'le savaştayız. Ukrayna'nın kurtuluşu ve zaferi tutarlı bir şekilde sürdürülmeli. Putin'in psikolojisinin bununla başa çıkıp çıkamayacağı önemli değil” ifadelerini kullandı.

Lauterbach’ın bu ifadelerine Alman SPD’li Savunma Bakanı Christine Lambrecht, ‘daha diplomatik’ bir düzeltme geldi. ARD’ye verdiği demeçte Lambrecht, "Hem Alman hükûmeti, hem de NATO'nun tamamı için çok açık; biz bir savaşta taraf olmayacağız" dedi. Lambrecht, savaşa taraf olmama ilkesinin baştan beri Almanya’ya rehberlik ettiğini vurguladı ve “Bu hala değişmedi” dedi.

Rusya'nın Berlin Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve dört bölgenin ilhak kararının tanınmadığı bir protesto notası ile Rusya'ya bildirildi.

Görev süresi sona eren Ukrayna'nın Almanya Büyükelçisi Andriy Melnyk, Precht'in önerisine sert şekilde eleştirdi ve “Sayın Precht'e 'filozof' demek, mezardaki Hegel veya Kant’a hakaret etmek gibi geliyor” dedi.

Precht ne demişti?

Alman Filozof Richard David Precht, katıldığı RND Podcast yayınında, Ukrayna'daki savaşın daha da tırmanmasının nasıl önlenebileceğine dair öneride bulunmuştu.

Precht, “NATO üyesi bir ülke, Rusya’ya Ukrayna'nın NATO’ya kabul edilmeyeceğini garanti etmeli” ifadelerini kullanmıştı. 

Pecht, “İş, Finlandiya ve İsveç'i NATO'ya kabul etmeye geldiğinde, NATO anlaşmasına göre tüm üye devletlerin yeni üyeyi kabul etmesi gerektiğini öğrendik. Dolayısıyla, yalnızca bir Avrupa ülkesi Rusya'ya, Ukrayna'nın NATO'ya kabulüne karşı oy kullanacağını dair bağlayıcı bir garanti verirse, daha geniş kapsamlı müzakereler için zemin hazırlanabilir" demişti.

Geri Dön 04 Ekim 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN