Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Şubat 2024 Salı

Binlerce nargile kafe kapanabilir

Almanya'da artan maliyetler ve ek vergiler nedeniyle, binlerce nargile kafe iflas dalgasıyla karşı karşıya.

Binlerce nargile kafe kapanabilir

Almanya'daki nargile kafeler, artan maliyetler ve ek vergiler nedeniyle zorlu bir dönemden geçiyor. Federal Nargile Tütünü Birliği'ne göre, sektör bu yıl ciddi bir iflas dalgasıyla karşı karşıya bulunuyor. Birliğin Genel Müdürü Folke Rega, federal hükûmetin politikalarında değişiklik yapmaması durumunda, nargile barlarının üçte birinin kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. 2022'nin ortalarında getirilen ve nargile tütününün sadece tek dozluk ambalajlarda satılmasını öngören düzenleme, fiyatların iki katına çıkmasına sebep oldu.

Bu durum, tüketicileri yasa dışı ürünlere yönlendiriyor. Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) verilerine göre, nargile tütünü için 2023 yılında kesilen vergi pulu miktarı 2022'ye göre önemli ölçüde azaldı. Almanya'da 5 bini aşkın nargile kafe ve barın kapanma riskiyle karşı karşıya olduğu ve vergilendirilmemiş nargile tütünü satıcılarının sosyal medyada yoğun satış faaliyetleri yürüttüğü bildiriliyor. Bu durum, devletin nargile tütününden sağlayacağı vergi gelirlerinin de düşmesine neden oluyor.

Nargile kafelerin yerini esrar kulüpleri mi alacak?

Koalisyon hükûmeti, esrarın sınırlı yasallaşmasına yönelik yasa tasarısı üzerinde şubat ayı başında anlaşma sağladı. Tasarı, 19-23 Şubat tarihleri arasında Federal Meclis'te görüşülüp oylanacak. Yürürlüğe girmesi hâlinde, 1 Nisan'dan itibaren yetişkinlerin 25 grama kadar esrar bulundurması ve kişisel tüketim için üç bitki yetiştirmelerine izin verilecek. Ayrıca, 500 üyeye kadar sahip olabilecek "kenevir sosyal kulüpleri" kurulabilecek; bu kulüpler, kenevir yetiştirip üyelerine esrar sağlayabilecek. Üyeler, günde en fazla 25 gram, ayda ise 50 gram esrar satın alabilecek. Esrar kullanımı, okul, kreş, çocuk oyun alanları ve spor salonlarına 200 metre mesafede yasak olacak; 18 yaş altındakilerin yanında esrar tüketimi de yasaklanacak. Berlin'de çok sayıda esrar kulübü/kafesi, yasallaştırmanın uygulanmasını heyecanla bekliyor. Cannabis Social Club Berlin Başkanı Torsten Dietrich, esrarın yasallaşmasıyla Berlin'deki karaborsanın önemli ölçüde azalacağını belirtti. Esrar kulüplerinin de 1 Temmuz'da açılması bekleniyor.

Geri Dön 13 Şubat 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN