Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
13 Ocak 2023 Cuma

Berlin’de seçimler yenileniyor, fatura halka kesiliyor

Berlin'de yenilecek seçimlerde posta yoluyla oy kullanılmasının devlete maliyeti 400 bin avro olacak. 

Berlin’de seçimler yenileniyor, fatura halka kesiliyor

Berlin Eyaleti Anayasa Mahkemesi, çok sayıda hata ve usulsüzlük sebebiyle seçimlerin iptaline hükmetti. Başkentte 12 Şubat'ta Eyalet Meclisi ve ilçe belediye meclisi seçimleri yeniden yapılacak. 2 Ocak'tan itibaren postayla oy kullanmak için başvurular başladı. Oy kullanmak isteyenler mektup gönderim ücreti ödemek mecburiyetinde. 

Berliner Zeitung’un haberine göre, seçim uzmanları, pandemiden beri postayla oy kullanma eğiliminin arttığını fakat hala gönderim maliyetlerinin kaldırılması için harekete geçilmediğini belirtti. 

Almanya’da 1957'den beri federal seçimlerde posta ile oy kullanılabiliyor. Son federal seçimlerde katılım yüzde 76,6 olmuştu. Katılımın yüzde 47,3'ü mektuplaydı. Başkentte yenilecek seçimlerde benzer bir katılım oranı ile oyların yarısı mektupla gönderilirse devlete maliyeti 400 bin avro olacak. Bu maliyetin devlet için cüzi bir maliyet olacağını söyleyenler de var. Seçimlerle ilgili bir diğer eleştiri de gençlerden. Birçok genç seçimlerin dijitalleştirilip internetten oy kullanma imkanının tanınmasını istiyor. 

Estonya'da 2005'ten beri seçimlerde isteyenler elektronik oylama yapabiliyor. 

Geri Dön 13 Ocak 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN