Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
14 Şubat 2023 Salı

Berlin’de sağın zaferi

Almanya’nın Berlin eyaletinde pazar günü eyalet meclisi seçimleri yapıldı. Seçimlerden Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) yüzde 28,2 ile birinci parti olarak çıktı.

CDU, 2021’de yapılan seçimlere göre oylarını 10,2 puan artırdı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise 3 puan kaybetti ve yüzde 18,4 oy aldı. Yeşiller Partisi ise 0,5’lik bir kayıpla SPD ile aynı oy oranına sahip oldu. İki parti arasındaki oy farkı, SPD lehine sadece 105. Mevcut hükümetin üçüncü ortağı Sol Parti ise bir önceki seçime göre yüzde 1,9 oy kaybetti ve yüzde 12,2 ile dördüncü parti oldu.

Aşırı sağcı AfD oylarını yüzde 1,1 artırarak yüzde 9,1 ile yine meclise girdi. Federal Hükûmetin ortaklarından liberal Hür Demokrat Parti (FDP) ise 2021 seçimlerine nazaran 2,5 puan kaybetti. Yüzde 4,6 oy alan parti baraj altında kalarak meclise giremedi.

Türk kökenli 13 siyasetçi meclise girdi

Söz konusu sonuçların ardından CDU’dan Ersin Nas, Emine Demirbüken-Wegner ve Timur Husein, SPD’den Orkun Özdemir, Derya Çağlar, Sebahat Atlı, Ülker Radziwill, Sevim Aydin, Yeşiller’den Taylan Kurt, Tuba Bozkurt, Turgut Altuğ ve Sol Parti’den Elif Eralp ile Ferhat Koçak milletvekili seçildi.

Son zamanlarda CDU’nun ırkçı söylemleri tartışılıyor

Seçimden birinci parti çıkan CDU, özellikle son birkaç ayda ırkçı söylemleriyle gündeme geliyordu. 

CDU Genel Sekreteri Mario Czaja, "Okul bahçelerinde Almanca dışında diller de konuşuluyor, bu kabul edilemez" demiş ve Almanca bilmeyen çocukların okullara alınmasının da uyumla bağdaşmadığını öne sürmüştü. "Almanca sorunu nedeniyle Almanya’da paralel toplumlar oluşuyor" diyen Czaja, ayrıca yılbaşı akşamı olduğu gibi benzer olaylara karışanların “ön isimlerinin” polis tarafından açıklanmasını da istemişti.

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz ise Arap coğrafyasından gelen, Almanya’daki kurallara uymaya hazır olmayan ve bu topluma meydan okumaktan hoşlanan gençler" olarak tanımlamıştı. Merz, yılbaşı gecesinde yaşanan olaylarla ilgili Arap gençleri hedef göstererek, “Arap gençleri devlete meydan okumaktan zevk alıyor. Küçük paşalar ne kural tanıyor ne de kurumlara saygı duyuyor” ifadelerini kullanmıştı.

Geri Dön 14 Şubat 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN