Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
27 Mart 2023 Pazartesi

Berlin'de 'iklim nötr kent' referandumu: Onaylandı ama uygulamaya girmeyecek

Berlin'de kâr amacı gütmeyen Klimaneustart Berlin, başkentin 2030'da iklim nötr hâle gelmesi için referandum düzenledi. Sandıktan 'evet' oyu çıkmasına rağmen yeterli katılım sağlanamadığı için uygulamaya konulmayacak.

Belediye başkanı seçimlerinin ardından Pazar günü Berlin’de sandıklar tekrardan kuruldu. Kar amacı gütmeyen yerel bir girişim olan Klimaneustart Berlin tarafından başlatılan referandumda, 2030’ da şehrin iklim nötr bir hale gelmesi oylandı.

Yeni iklim düzenlemelerinin uygulamaya konulması için referanduma, oy kullanma hakkına sahip seçmenlerin yüzde 25'inin katılması yani en az 607 bin 518 evet oyu çıkması gerekiyordu. Sandıklardan evet oyu çoğunlukta çıkmakla birlikte (yüzde 50,9), seçime yeterli katılım sağlanmadığı için hedefler uygulamaya konulmayacak. 

"Olumlu ama gerçekçi değil"

Berlin Senatosu, referandumu olumlu gördüklerini ama hedefleri gerçekçi bulmadıklarını söyledi. Senato iklim nötr uygulamaların ülke hatta Avrupa genelinde tartışılması gerektiğini ekledi. Halkın referanduma ilgisi Berlin’de yeni kurulmakta olan CDU/ SPD koalisyonunda da etkisini gösterdi. Euronews’in haberine göre koalisyon, iklimin korunması için beş milyar avro yatırım yapacaklarını açıkladı.

Referandum öncesi eylem

Referandumdan bir gün önce Brandenburg Kapısı’nın önünde yaklaşık 1.200 kişi şehrin iklim nötr hale gelmesi için eylem yaptı. Eylemciler referandumda evet oyunun çıkmasının önemine dikkat çektiler. 

RBB’nin haberine göre birçok sanatçının desteklediği eylemlere beklenenden daha az kişi katıldı. Eylemi organize eden gruplar yaklaşık 35 bin kişinin katılımını beklediklerini açıklamıştı.

Geri Dön 27 Mart 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN