Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
29 Eylül 2023 Cuma

Berlin'de 'düzensiz göç' görüşmesi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Avrupa Birliği'ndeki (AB) düzensiz göç sorununu ele aldı.

Berlin'de 'düzensiz göç' görüşmesi

Baerbock, Berlin'de Tajani ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. AB'nin göç politikasının içişleri bakanları tarafından Brüksel'de de görüşüldüğüne işaret eden Baerbock, son dönemde Lampedusa'daki duruma odaklandığını ve göçmenlerle dolu botların yer aldığı görüntüleri herkesin gördüğünü belirtti.

Baerbock, bu yıl en az 2 bin 300 kişinin Akdeniz'de öldüğünü ifade ederek, "Akdeniz'de ölmek, asla normalleşmemeli, Avrupa'nın günlük yaşamının bir parçası haline gelmemeli" dedi.

İtalya sahil güvenliğine, insanları boğulmaktan kurtardığı için teşekkür eden Baerbock, düzensiz göçmenleri gemilerle kurtaran sivil toplum kuruluşlarının da Akdeniz'de hayat kurtarma görevi üstlendiğini belirtti.

"Düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle anlaşmalar yapılmalı"

Baerbock, Avrupa'da göç ve sığınmacı konularında net kurallara dayalı düzenin ve etkili süreçlerin olduğu bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, "Avrupa ortak iltica sisteminin şimdi gelmesi lazım" diye konuştu. Ortak iltica sistemi konusunda bir çözüme ulaşmak istediklerini belirten Baerbock, Alman hükûmetinin Brüksel'de yapılan yoğun müzakerelerde bazı noktaları uzlaşmaya dahil ettiğini aktardı.

Baerbock, AB ülkelerinin ortak iltica sisteminde anlaşmasının ardından Avrupa Parlamentosu ve AB Komisyonu ile yapılacak görüşmelerle bunun sonuçlandırılması gerektiğini vurgulayarak, "Düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle anlaşmalar yapılması ve Avrupa'da iltica hakkı olmayanların geri gönderilmelerinin hızlandırılması" gerektiğini kaydetti.

"İnsan kaçakçılarına karşı güçlü tedbirler alınması gerekiyor"

İtalya Dışişleri Bakanı Tajani ise hem Akdeniz'den hem de Balkanlardan Avrupa'ya gelen düzensiz göçmenler konusunu derinlemesine ele aldıklarını söyledi. Tajani, İtalya'nın Almanya ile düzensiz göç konusunda ülkelerin yalnız bırakılmaması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu vurguladı.

Savaştan, açlıktan, yoksulluktan ve hastalıklardan kaçanların sömürülmesini engellemek gerektiğini kaydeden Tajani, "Bu bakımdan insan kaçakçılarına karşı güçlü tedbirler alınması lazım" dedi.

Tajani, düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle anlaşmalar yapılması, göç sorununu çözmek için Afrika kıtasına yatırım yapılarak desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Hayat kurtarılmasının önemli olduğunu ve kimsenin STK'lere karşı olmadığını belirten Tajani, güvenli limanlar yakın olduğu için göçmenlerin İtalya'ya çıktığını, ancak ülkesinin 'yasa dışı göçmenleri çeken bir mıknatıs' hâline gelmemesi gerektiğini belirtti.

Tajani, düzensiz göçmenlerin çoğu zaman başka ülkelere gitmek istediğini savundu.

Geri Dön 29 Eylül 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN