Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
13 Mayıs 2023 Cumartesi

Berlin seçme yaşını 16’ye indiriyor

Berlin’de CDU ve SPD koalisyonu, oy kullanma yaşını 16’ya indirmek istiyor. Yeşiller Partisi, Sol Parti ve FDP de yasayı destekliyor.

Almanya’da seçmen yaşını 16’ya düşüren eyaletlerin sayısı artıyor. Berlin’de CDU uzun süredir buna karşıydı ancak şimdi 16 yaş ve üstü gençlerin 2026 eyalet seçimlerinde oy kullanmasına izin verilecek.

Berlin’deki yeni siyah-kırmızı koalisyon (CDU-SPD), oy kullanma yaşını hızla 16’ya indirmek istiyor. Berlin Belediye Başkanı Kai Wegner (CDU), SPD’nin hızlı bir teklifte bulunmasını beklediklerini belirtti.

Oy kullanma yaşının düşürülmesi için eyalet anayasasında değişiklik yapılması gerekiyor. CDU ve SPD’nin muhalefetin desteğine ihtiyacı var. Yeşiller Partisi ve Sol Parti yasayı desteklediklerini açıkladılar. FDP de hükümete destek vereceğini açıkladı.

Almanya’nın bazı eyaletlerinde 16 yaşını dolduranlar zaten oy kullanma hakkına sahip.

Geri Dön 13 Mayıs 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN