Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
12 Ağustos 2023 Cumartesi

Benzin ve mazota yeni zamlar kapıda

Önümüzdeki yıl, karbon vergisindeki artış sebebiyle, benzin ve mazot fiyatlarına en az 4 sent zam gelmesi bekleniyor.

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Özgür Demokrat Parti (FDP) koalisyon hükûmetinin, sürdürülebilir ekonomiyi geliştirmek amacıyla hayata geçirmeyi planladığı 57,7 milyar avro büyüklüğündeki "İklim ve Dönüşüm Fonu" için yeni bir ekonomik plan taslağı açıklandı. Taslağa göre, önümüzdeki yıl hükûmetin İklim ve Dönüşüm Fonu'nun finansmanını sağlamak amacıyla uygulamaya koymayı planladığı karbon vergisindeki artış nedeniyle, benzin ve mazot fiyatlarında en az 4 sentlik bir artış bekleniyor.

Madeni Yağ ve Enerji Dış Ticaret Derneği (AFM+E) Genel Müdürü Hans Wenck, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Zaten yüksek olan ham petrol fiyatlarına ek olarak bu vergi, sürücüler için ek bir yük oluşturacak. Bu, arabaya mecbur olan birçok kişi için zor bir durum olacak" dedi.

Ayrıca, hükûmetin ton başına 30 avro olan mevcut karbon vergisini 2024'te 40 avroya yükseltmeyi planlaması, tüketicilerin doğal gaz ve mazotla ısınmak için daha fazla ödeme yapmaları anlamına geliyor. Karşılaştırma portalı Verivox'un hesaplamalarına göre, ton başına 40 avro olan karbon vergisi ile doğal gazla ısınan bir hane için yıllık fatura 191 avro artacak. Ortalama 2 bin litre mazot kullanan bir hane için ise ek maliyet 31 avro olacak.

Artışla birlikte, karbon fiyatlandırmasından elde edilen gelirlerin gelecek yıl 10,9 milyar avroya yükselmesi bekleniyor. Bakanlar Kurulu'nun en kısa sürede İklim ve Dönüşüm Fonu'nu onaylaması ve "Bina Enerji Yasası" tasarısının parlamentonun eylül ayındaki tatilden sonraki oturumunda ele alınması bekleniyor.

Hükûmetin İklim ve Dönüşüm Fonu'nda Alman Demiryolları'na 12.5 milyar avro katkı sağlamayı planladığı belirtildi. Ayrıca, eylül ayında 'Kalorifer Yasası' kabul edilirse, yeni konutlarda yüzde 60 yenilenebilir enerji sistemi kurulumu için 18,8 milyar avro devlet desteği öngörülüyor.

Geri Dön 12 Ağustos 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN