Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
20 Eylül 2022 Salı

Benzin fiyatlarına karşı 'antitröst' talebi

Almanya, Avrupa’da en pahalı ikinci benzini kullanıyor. Komşuları arasında ise en yüksek benzin fiyatı burada. Petrol kartellerinin aşırı kâr elde ettiğini savunan politikacılar da antitröst yasası talep ediyor.

Almanya’da benzin fiyatları komşu ülkelerdeki fiyatların çok üzerinde. Enerji Bakanı Robert Habeck, “Çok uluslu petrol kartellerinin belirlediği fiyatlar düşürülecek, önlemler alınıyor” demişti. Ancak, fiyatlar vergi indirimlerinin bitmesinden bu yana yükselmeye devam ediyor. Dün benzinin süperde litre fiyatı 2,44 avro, dizelde ise 2,38 avroydu. Fransa’da ise fiyatlar süperde litre başına 1,57, dizelde ise 1,75 avro seviyelerinde. 

ADAC’den BILD’e yapılan açıklamada, “Benzin fiyatlarındaki artışı vergilere bağlamak yanlış. Fiyatlar vergiler olmadan daha oldukça yüksek” dendi. 

SPD’li politikacı Matthias Miersch Ekonomi Bakanı Habeck’i artan fiyatlarla mücadele edecek antitröst yasası yapmaya çağırdı. Miersch, “Petrol kartellerinin karları olağanüstü ve spekülatif. Vatandaşın üzerinden haksız kazanç elde ediliyor” diye konuştu.

Ekonomi Bakanlığından BILD’e yapılan açıklamada ise, “Haziran ayında açıklandığı üzere, antitröst yasasında kapsamlı bir değişiklik üzerinde çalışıyor” dendi. 

Rekabet Kurumu (Kartellamt) Başkanı Andreas Mundt, “Kartellamt yalnızca yasalarda belirtilmiş yasaklara müdahale edebilir. Yalnızca benzin istasyonları değil, rafineri ve toptancıların büyük karlarını da denetliyoruz” dedi. 

Antitröst yasası nedir?

Antitröst, tek bir ana firmanın büyük hissedarı olduğu, aynı tip ürünleri üreten kardeş şirketlerin ya da birbirleri ile sermaye ve ortak bağı bulunmayan fakat aynı tip ürünleri üreten birkaç firmanın, aralarındaki ticari rekabeti önleyerek, karlarını artırmak amacıyla resmen birleşmesi ya da gayrıresmi olarak ortak hareket etmesini engellemeye yönelik her türlü politik veya ekonomik girişime denir.

Geri Dön 20 Eylül 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN