Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Aralık 2023 Pazartesi

Belediye seçimini AfD kazandı

Almanya'nın Saksonya eyaletinde bulunan Pirna kentinde yapılan belediye başkanlığı seçimlerini, aşırı sağcı AfD'nin adayı Tim Lochner kazandı.

Belediye seçimini AfD kazandı

Seçimlerde, Lochner dışında Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nden (CDU) Kathrin Dollinger-Knuth ve Özgür Seçmenler Partisi'nin (Freie Waehler) adayı Ralf Thiele de yarıştı.

Lochner, seçimlerde toplam oyların yüzde 38,5'ini alarak başkanlık pozisyonuna ulaştı. Diğer adaylar Dollinger-Knuth ve Thiele ise sırasıyla oyların yüzde 31,4'ünü ve yüzde 30,1'ini aldı. Bu sonuç, Almanya'da ilk kez bir AfD adayının bir kentte belediye başkanı seçildiğini gösteriyor.

AfD üyesi değil ama AfD adına yarıştı

Pirna seçimlerine katılım oranı yüzde 53,8 olarak bildirildi. Lochner, AfD üyesi olmamakla birlikte, bu parti tarafından 40 bin nüfuslu Pirna kentinde belediye başkanlığı için aday gösterilmişti ve 26 Kasım'da yapılan ilk tur seçimlerde de oyların yüzde 32,9'unu alarak ilk sırada yer almıştı.

İlk değil

Daha önce de Almanya'da benzer durumlar yaşanmıştı. Thüringen eyaletinin Sonneberg beldesinde AfD'li Robert Sesselmann kaymakam, Saksonya Anhalt eyaletindeki küçük bir kasaba olan Raguhn-Jessnitz'de ise AfD'li siyasetçi Hannes Loth belediye başkanı olarak seçilmişti.

Geri Dön 18 Aralık 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN