Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
07 Ekim 2023 Cumartesi

Bavyera ve Hessen sandık başına gidiyor

Almanya'nın Bavyera ve Hessen eyaletlerinde yarın eyalet parlamentosu seçimleri yapılacak. Bavyera'da yaklaşık 9,5 milyon, Hessen'de ise 4,3 milyon seçmen oy kullanacak.

Bavyera ve Hessen sandık başına gidiyor

Her iki eyalette de aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oylarını artırmasıyla ilgili endişeler bulunuyor. Bild gazetesi için INSA araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankete göre, Bavyera'da AfD, 2018 seçimlerine göre oylarını yüzde 10,2'den yüzde 14'e çıkardı. Yeşiller ise bir önceki seçime göre oylarını yüzde 17,6'dan yüzde 15'e düşürerek ikinci sırayı Hür Seçmenler ile paylaştı. İlk sırada ise yüzde 36 oy oranıyla yine CSU (Hristiyan Sosyal Birlik) yer aldı. SPD yüzde 9 oy alırken, FDP'nin yüzde 4 oy alarak barajı geçememesi bekleniyor.

Bavyera Meclisi'nde, CSU ile koalisyon ortağı Hür Seçmenler, Yeşiller, aşırı sağcı AfD ve SPD'nin temsil edilmesi bekleniyor. FDP'nin ise barajı geçemeyeceği öngörülüyor.

ZDF tarafından yapılan son ankete göre Bavyera'da CSU yüzde 37 oy alıyor ve bir puanlık artış gösteriyor. Yeşiller yüzde 16, Hür Seçmenler yüzde 15, AfD yüzde 14, SPD yüzde 9 oy oranına sahip. FDP ise yüzde 3 oy alarak eyalet meclisine girememe riski ile karşı karşıya.

Bavyera'da, Başbakan olarak görülmek istenen isim CSU Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Markus Söder oldu ve seçmenlerin yüzde 54'ünün desteğini aldı. Söder'in Hür Seçmenler ile koalisyonu devam ettirmesi muhtemel görünüyor.

Hessen'de ise CDU en güçlü parti konumunu koruyor. ZDF'nin anketine göre CDU yüzde 32, Yeşiller yüzde 17, SPD yüzde 17, AfD yüzde 16, FDP yüzde 5 oy alıyor. Sol Parti ise yüzde 3 oy alarak yüzde 5 barajını aşamıyor. Bu sonuçlar ışığında Hessen'de CDU'lu Eyalet Başbakanı Boris Rhein'ın hem Yeşiller hem de SPD ile koalisyon kurma olasılığı bulunuyor, ancak Yeşiller ile mevcut koalisyonun devam etmesi bekleniyor.

Geri Dön 07 Ekim 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN