Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
28 Ağustos 2023 Pazartesi

Bavyera Ekonomi Bakanı'nın lisede hazırladığı iddia edilen broşür infial yarattı

Bavyera Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger’ın lisedeyken hazırladığı iddia edilen, antisemit söylemler içeren bir broşür siyasetin gündemine bomba gibi düştü. Aiwanger iddiaları reddediyor.

Bavyera eyaleti, Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger’in lisedeyken hazırladığı iddia edilen antisemit broşür ile çalkalanıyor. 8 Ekim’de yapılacak eyalet seçimlerinden önce ortaya çıkan iddialar nedeniyle muhalefet, eyalet parlamentosunda toplantı yapılmasını talep ediliyor. İddiaların kanıtlanması halinde Aiwanger görevinden alınacak. 

Tepkiler gecikmedi

CSU ve Özgür Seçmenler Partisi koalisyonunun başbakanı olan Markus Söder, iddiaların hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturulmasını talep etti. 

SPD lideri Lars Klingbeil de "Bavyera eyalet hükûmetinde nasıl insanlar yer alıyor?" diyerek partiyi harekete geçmeye çağırdı. CDU Genel Başkan Yardımcısı Karin Prien ise sosyal medyada yaptığı paylaşımda Aiwanger’in masumiyet karinesinin geçerli olduğunu söyledi. Şayet gerçekten bu broşürü hazırladıysa ancak ‘o dönemki davranışlarını açıklar ve içten şekilde özür dileyip pişmanlık gösterirse siyasi olarak kurtulabileceğini’ söyledi. 

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann'da sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda iddiaların gerçek olması halinde Aiwanger’ın siyasette yer edinemeyeceğinin altını çizdiler. 

İddialar neler?

"Federal Cumhurbaşkanı Ödülü için Alman Tarihi Öğrenci Yarışması" vesilesi ile hazırlandığı görülen broşür, antisemit espriler içeriyor.  Burkhart Gramer Okulu'nun da katıldığı yarışmaya ait broşür 1987/88 öğretim yılına ait. Tarihler ve bilgiler Aiwanger’ın geçmişi ile uyuşuyor. Süddeutsche Zeitung’a konuşan ve adını vermek istemeyen tanıklar, Aiwanger’in broşürü hazırladığı için disiplin kuruluna gönderildiğini ve cezalandırıldığını söyledi. O dönem Aiwanger’ın broşürü hazırladığını inkar etmediği söyleniyor. 

Öte yandan Aiwanger, tartışmaların başladığı günden bu yana iddiaları reddediyor. 

Geri Dön 28 Ağustos 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN