Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
20 Ocak 2024 Cumartesi

BAföG reformu yetersiz bulundu

BAföG reformunun ilk taslağı açıklandı. Ancak açıklanan taslak, öğrenciler tarafından yetersiz bulundu.

BAföG reformu yetersiz bulundu

Federal Eğitim Bakanlığı, BAföG reformunun ilk taslağını açıkladı. Taslak, öğrencilere bir defaya mahsus "1.000 avro başlangıç yardımı" ve sömestr esnekliği gibi kolaylıklar getiriyor. Ancak söz konusu reformlar yetersiz bulundu. Bakanlık, Ocak ayından itibaren BAföG oranlarında bir artış öngörmüyor. 

Taslak, şubat ayında Kabine'de, nisan ayından itibaren Federal Meclis'te tartışılacak. Reformun 2024/25 kış döneminde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Alman Sendikalar Birliği (DGB) Başkan Yardımcısı Elke Hannack, tasarının çok yetersiz olduğunu belirterek, yaşam masrafları ve konut masraflarına ilişkin standart oranların artırılması gerektiğini söyledi. SPD'li Eğitim Politikaları Uzmanı Oliver Kaczmarek ise taslağın pek çok olumlu yön içerdiğini ancak Meclis'te tartışılması ve müzakere edilmesi gerektiğini ifade etti.

Eğitim Bakanlığı Sözcüsü, BAföG alıcılarının zaten devlet desteği aldığını belirterek, öğrencilerin ortalama harcamalarını açıkladı. Yeşiller Partisi, taslağı temel bir reform olarak görmeyerek eleştirirken, Alman Öğrenci Birliği (DSW) taslağı 'acı bir hayal kırıklığı' olarak nitelendirdi. DSW Başkanı Matthias Anbuhl, BAföG'ün artırılmadığını ve diğer sosyal yardımların düzenli olarak artırıldığını vurgulayarak hükûmetin reform planını eleştirdi.

Geri Dön 20 Ocak 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN