Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
09 Şubat 2023 Perşembe

AVRUPADAN yardım toplama merkezlerinde: Olağanüstü seferberlik

Almanya’daki Türkler, Türkiye’de büyük yıkıma yol açan depremlerden etkilenenlere yardım göndermek için hızlı ve kapsamlı bir seferberlik başlattı. Almanların ve diğer ülke vatandaşlarının da destek verdiği binlerce gönüllü, yardım toplama merkezlerinde gece gündüz çalışıyor. 

AVRUPADAN yardım toplama merkezlerinde: Olağanüstü seferberlik

Berlin-Kreuzberg’de hizmet veren tekstil ve mobilya şirketi Karadeniz Export, Türkiye’deki depremzedelere yorgan göndermek üzere bir yardım kampanyası başlattı. Yorganlar için üretim fiyatından (yorgan başına 2,5 avro) bağış kabul eden şirket, iki gün içinde depremzedelere binlerce yorgan gönderecek kadar bağış topladı. Konsolosluk ve AFAD’la işbirliği içinde yapılan kampanya çerçevesinde gönderilen ilk TIR, 7 Şubat Salı akşamı Türkiye’ye ulaştı. İkincisi ise 10 Şubat Cuma günü yola çıkacak. 

“Bir şey yapmadan duramıyoruz”

Eşiyle birlikte bağış kampanyasını yürüten Yüksel Karadeniz, Avrupadan’a yaptığı açıklamada, “İnsanımız çok duyarlı, yardım etmeye istekli. Türkiye’de gurbetçilere karşı bir antipati var ama orası bizim de vatanımız. Bir şey yapmadan duramıyoruz” dedi. 

Karadeniz, akşam eve gelip haberlerde enkazdan kurtarılan bir anne ve çocuğunu izlediğini anlattı: 

Benim üç çocuğum var. O kurtarılma anlarını izlerken gözyaşlarımı tutamadım. Kızım gelip niye ağladığımı sordu. Beni öyle görmesin diye onu odasına yolladım. Diyecek hiçbir şey yoktu; mutfağa gidip bir sigara yaktım.

“İkinci el kıyafet yollamayın”

Berlin’de ve Almanya’nın her yerinde yardım toplama merkezine çevrilen depo, otopark, otellerde yardım çalışmalarına destek veren gönüllüler, çalışmaların güçlü bir dayanışma ve işbirliği ile yürütüldüğünü söylüyor. Yardım merkezlerinde Türklerin yanı sıra Almanlar ve diğer ülke vatandaşları da çalışıyor, eşyaların kolilenmesine ve kamyonlara yüklenmesine yardım ediyor. 

Gönüllüler, bağış yapmak isteyenleri ikinci el kıyafet yollamamaları konusunda uyarıyor. Hali hazırda yapılan bağışların çok büyük kısmını kıyafetler oluşturuyor; bunların arasında kullanılmış veya mevsime uygun olmayan kıyafetler de mevcut. Bağışlar arasından kullanılamayacak durumda olan kıyafetleri ayırmak, gönüllüler için zaman kaybına yol açıyor. 

En çok neye ihtiyaç var?

Bağış yapmak isteyenlerin, öncelikle ısıtıcı, hijyen malzemeleri, hazır yiyecekler gibi kıyafet dışı ihtiyaçlara yönelmesi isteniyor. Şu ana kadar yeterince toplanmayan, en acil ihtiyaçların listesi şu şekilde:

  • Hijyen malzemeleri (hijyenik ped, bebek bezi, ıslak mendil)
  • Elektrikli ısıtıcı, el ısıtıcısı, termos, kettle
  • Yüksek kalorili hazır yiyecekler (çikolata, protein barı, kuruyemiş gibi)
  • Kedi-köpek maması                                                                                                                                                                                                                                          ZEYNEP SAĞANAK - AVRUPADAN                                                                                                                                                                                                          [email protected]
Geri Dön 09 Şubat 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN