Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
20 Mart 2024 Çarşamba

Avrupa Konseyi'nden Almanya'ya uyarı

Avrupa Konseyi'nin son raporu, Almanya'yı bir dizi sosyal ve toplumsal meselede ele alarak federal hükûmete ciddi uyarılarda bulundu.

Raporda, Almanya'daki artan eşitsizlik, yoksullukla mücadelede yetersizlik, yabancı düşmanlığı ve konut sorununun yanı sıra, sosyal devletin yapısal açıklarına dikkat çekildi. Bu konularda federal hükûmetten daha etkili adımlar atılması talep edilirken, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic'in Almanya ziyareti sırasında yaptığı gözlemler ve çağrılar özellikle önem taşıyor.

Raporda, Almanya'nın zengin bir ülke olmasına rağmen, yüksek orandaki yoksulluk ve sosyal dışlanmanın kabul edilemez olduğu vurgulanıyor. Mijatovic, Almanya'da evsizlerin sayısındaki artış ve sosyal güvenlik sisteminin erişilebilirliği konularında federal hükûmetin daha fazla çaba göstermesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, özellikle kent merkezlerinde yaşanan uygun fiyatlı konut sıkıntısına dikkat çekerek, bu sorunun çözümü için mevcut tüm imkânların seferber edilmesi çağrısında bulundu.

Alman hükûmeti ise, Mijatovic'in eleştirilerini dikkate alarak evsizlikle mücadele için ulusal bir eylem planı kabul ettiğini ve 2022-2027 yılları arasında sosyal konut inşası için eyaletlere 18,15 milyar avro tahsis edileceğini açıkladı. Federal Evsizlere Yardım Derneği (BAGW) verilerine göre; Almanya'da 2022'de 607 bin kişinin geçici olarak evsiz kaldığı, bunların 50 bininin sokaklarda yaşayan kişiler olduğu belirtiliyor.

Raporda ayrıca engellilerin durumu ve artan çocuk yoksulluğu gibi konulara da yer veriliyor. Engelliler için yapılan sınırlı ilerlemenin yetersiz olduğu, kapsayıcılık ve katılımın sağlanmasının önündeki engellerin kaldırılması gerektiği vurgulanıyor. Mijatovic, yabancı düşmanlığındaki artışa özel dikkat çekerek, bu konuda alınması gereken baskıcı ve önleyici tedbirlerin önemine işaret ediyor.

Avrupa Konseyi'nin bu raporu, Almanya'daki sosyal ve toplumsal sorunların çözümü için federal hükûmete somut öneriler sunarken, aynı zamanda bu sorunların üstesinden gelmek için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Almanya'da sosyal adaletin sağlanması, yoksulluğun azaltılması ve herkes için eşit fırsatların oluşturulması hedefine ulaşmak için federal hükûmetin bu rapordaki eleştirileri ve önerileri ciddiye alması ve gerekli adımları atması bekleniyor.

Geri Dön 20 Mart 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN