Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Mayıs 2024 Salı

Aşırı yağış ve sel uyarısı

Almanya'da meteoroloji, birçok eyalete aşırı yağış ve sel uyarısında bulundu. Uzmanlar, tehlikenin hafife alınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Aşırı yağış ve sel uyarısı

Almanya'ya sel uyarısı yapıldı. Meteoroloji uzmanları, Kuzey Ren-Vestfalya, Rheinland-Pfalz, Hessen, Saarland ve Baden-Württemberg'in bazı bölgelerinin cuma gününe kadar gök gürültülü sağanak yağışlardan etkileneceğini belirtti. Ayrıca, Thüringen ve Aşağı Saksonya ile Saksonya-Anhalt'ın bazı bölgeleri de bu durumdan nasibini alacak.

Meteorolog Dominik Jung, gök gürültülü sağanakların yerel su baskınlarına yol açabileceği konusunda uyarıda bulunarak, tehlikenin hafife alınmaması gerektiğini vurguladı. Perşembe ve Cuma günleri ülkenin bazı kısımlarında sağanak ve gök gürültülü yağışların etkili olacağı, ancak sonrası için net bir tahmin yapılamadığı belirtildi.

"Hâlâ pek çok bilinmeyen var"

Klimatolog Karsten Brandt, "Sınırda bir durumla karşı karşıyayız. Alçak basınç alanı ile istikrarlı yüksek hava basıncı bir araya geldiğinde, bu durumda hâlâ pek çok bilinmeyen var. Güney, sağanak yağışlı havanın değişken tarafında kalacak, kuzey ise daha uzun kurak dönemlere uygun olacak" diye konuştu.

Metrekareye 100 litre yağış düşebilir

Alman Meteoroloji Dairesi'nden (DWD) Meteorolog Adrian Leyser ise, "Çarşambadan cumaya kadar güneybatıda fırtına benzeri şiddetli yağışlar bekleniyor. Ani sel, su baskını ve özellikle küçük nehirlerde su taşkınlarına dikkat edilmeli" uyarısında bulundu. Leyser, metrekareye düşecek 100 litrenin üzerindeki yağmurun küçük ölçekli su baskınlarına ve bodrum katlarının su altında kalmasına neden olabileceğini belirtti.

Brandenburg'da yaz havası bekleniyor

DWD'ye göre, güneybatıda sıcaklıklar maksimum 18 dereceye ulaşacakken, Brandenburg'da yaz mevsimi havasıyla maksimum 27 derece bekleniyor. Jung, "Kuzeydoğuda hava iyi, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış oraya pek ulaşmıyor. Pentekost'ta bile orası çoğunlukla güzel kalacak. Ülkenin geri kalanında ise ani sel uyarısı var" dedi. Meteorolog Jürgen Schmidt, Pentekost için hava durumunun ayrıntılarının hâlâ belirsiz olduğunu ekledi.

Geri Dön 14 Mayıs 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN