Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
24 Kasım 2022 Perşembe

Aşırı kâr vergisi yolda

Almanya’da enerji krizinden aşırı kâr eden şirketlere yönelik ek vergi getirilmesine yeşil ışık yandı. Maliye Bakanı Christian Lindner buna sıcak bakıyor.

Almanya’da yaşanan enerji krizinden kaynaklanan fahiş fiyatlar nedeniyle aşırı kâr elde eden şirketlere yönelik ek vergi getirilmesine yeşil ışık geldi. Alman basında çıkan haberlere göre, Maliye Bakanı Christian Lindner de, gelen baskılar sonrası petrol ve doğalgaz şirketlerine aşırı kâr vergisine sıcak bakıyor. 

FDP’li Lindner, enerji krizinden çıkar sağlayanlardan daha fazla ödeme yapmalarını istemenin yollarını arıyor, ancak vergi oranının muhtemelen düşük olaması planlanıyor. Welt’in bildirdiğine göre, Federal hükümet enerji şirketlerinin elde ettikleri fazla kârlarını yüzde 33 oranında vergilendirmek istiyor.

Maliye Bakanlığı yasa taslağına göre; petrol, doğalgaz ve kömür şirketleri Almanya'da 2022 ile 2023 yıllarından elde edilen kârları için; 2018'den 2021'e kadar elde edilen ortalama kârın yüzde 20'sinden fazla kâr elde etmişlerse bu karları için ekstra vergi ödemek zorunda.

SPD'nin Mali Politikalar Sözcüsü Michael Schrodi, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, hükümetin aşırı kar vergisi hazırlığı içinde olduğunu doğruladı. Schrodi,"Aşırı kâr elde eden şirketlerin kriz yönetimine katkı sağlaması iyi olur" dedi.

Yeşiller ise yüzde 33’lük vergiyi az bularak eleştirdi. Yeşiller Partisi Mali Politikalar Sözcüsü Katharina Beck, yüzde 33’lük verginin gerekli olanın çok altında kaldığını söyledi.

Geri Dön 24 Kasım 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN