Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
05 Mayıs 2023 Cuma

Araştırma: Göçmenler daha girişimci

Almanya’daki girişim şirketlerinin yüzde 20’sinin yabancı kökenli kişilerce kurulduğu ortaya çıktı.

Alman Startup Birliği ve Friedrich-Naumann Vakfı tarafından yapılan bir araştırma, ülkedeki girişim şirketlerinin (startup) yaklaşık beşte birinin yabancı kökenli girişimcilerce kurulduğunu ortaya koydu. 

Araştırmada, Almanya’daki startup kurucularının yüzde 58'inin doğum yeri Almanya olmadığı bilgisine de yer verildi. Araştırmaya göre bu kişilerin çoğu gençlik yıllarında veya üniversite eğitimi için Almanya’ya gelirken; Almanya'ya bir iş kurmak için gelenlerin oranı yüzde 8’de kaldı.

Diploma oranı yüksek

Ülke genelindeki tüm startup kurucularının yüzde 87,2'si üniversite diplomasına sahipken, göçmen kökenli girişimcilerde bu oran yüzde 94,5.

Araştırma ayrıca, göçmen kökenlilerin kurduğu girişim şirketlerinin hedefleri açısından da "ortalamanın üzerinde bir azme" sahip olduğunu ortaya koydu. Buna göre, göçmen kökenli girişimcilerin yaklaşık yüzde 30'u şirketlerinin 1 milyar avrodan fazla değerle satışını veya halka arzını hedefliyor.

Ayrıca, ankete katılanların yüzde 75'i, gelecek 12 ay içinde öncelikle risk sermayesi şirketlerinden yatırım almak istiyor. 

Araştırmaya göre, göçmen kökenli girişimcilerin şirketlerinde istihdamın yarısından fazlası yabancı kökenlilerden, yüzde 44'ü de farklı cinsel yönelimli bireyler ya da yalnızca kadınlardan oluşan ekiplerce yönetiliyor.

Dezavantajlı olduklarını düşünüyorlar

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre, göçmen girişimciler için iş geliştirme engelleri arasında dil bariyerinin yanı sıra bürokratik engeller de bulunuyor. Göçmen kökenli girişimciler bu çerçevede bankalarla iş ilişkileri kurmanın zorluğuna da dikkat çekiyor. Bu gruptaki girişimcilerin yaklaşık yüzde 57'si bu nedenle diğer girişimcilere kıyasla dezavantajlı olduklarını düşünüyor.

Geri Dön 05 Mayıs 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN