Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
03 Kasım 2022 Perşembe

Aralık ayında faturaları devlet ödeyecek

Almanya’da federal hükûmet tüm vatandaşların aralık ayı doğalgaz faturalarını üstlendi.

Aralık ayında faturaları devlet ödeyecek

Almanya’da federal hükûmet tüm vatandaşların aralık ayı doğalgaz faturalarını üstlenmeyi, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında kabul etti. Yasa tasarası kapsamında hanelerin ve küçük işletmelerin üzerindeki yükün hafifletilmesi amaçlanıyor. Konuyla ilgili Twitter üzerinden açıklamada bulunan Başbakan Olaf Scholz şu ifadeleri kullandı:

Acil yardım geliyor! Gaz müşterilerinin aralık ayında ödeme yapmaları gerekmeyecek. Bunun masraflarını hükümet üstlenecek. Kabine toplantısında bugün enerji fiyatlarının frenlenmesi için bir adım daha atılması kararı aldık.

Bunun için 8,9 milyar avro bütçe ayrıldı ve 20 milyon doğalgaz müşterisini kapsıyor. Hükûmetin parayı direkt doğalgaz tedarik eden şirketlere havale etmesi bekleniyor. Bütçe, 21 Ekim’de kabul edilen Ekonomi İstikrar Fonu’ndan karşılanacak.

Bununla birlikte kiracıların aralık ayı için yapılacak yeni kira sözleşmelerinde de ön ödemeden yani Nebenkosten ile birlikte yapılan ödemeden muaf tutulması öngörülüyor. Tasarıya göre ayrıca kiracıların aralık ayında doğalgaz parasını ödemesi ancak daha sonra yapılacak bir denkleştirme ile ev sahiplerinden geri almaları planlanıyor.

Bu adımlar hükûmetin alacağı tedbirlerin ilk aşamasını oluşturuyor. Mart ayında tedbirlerin ikinci aşamasının devreye girmesi bekleniyor. Buna göre; hanelerde ve iş yerlerinde harcanan ortalama gaz miktarının yüzde 80'e kadar olan kısmında gaza tavan fiyat uygulanması ve bunun kilovatsaat başına 12 cent olması planlanıyor. Geri kalan gaz tüketiminin fiyatı ise normal piyasa değeri üzerinden hesaplanacak. Şu anda gazın kilovatsaat başına fiyatı ortalama 20 cent.

Sanayi için ise doğalgazda fiyat freninin ocak ayından itibaren uygulanması planlanıyor.

Bakanlar Kurulu kararlarında başka neler var?

Emeklilere 15 Aralık’a kadar tek sefere mahsus ve gelir vergisine tâbi olmak üzere 300 avroluk bir yardım yapılacak. Bu haktan sadece Almanya’da yaşayanlar faydalanacak. Ödemeler otomatik olarak Alman Emeklilik Kasası’ndan yapılacak.

Öğrencilere de bir defaya mahsus 200 avroluk ödeme yapılacak. Ne var ki ödemelerin nasıl yapılacağı konusunda henüz bir uzlaşma sağlanamadı. Zira öğrencilerin hesap bilgilerinin bulunduğu bir merkez yok.

Öte yandan okula kayıtlı olup okumak yerine çalışanlar da var. Bu durumda nasıl bir yol izleneceği de belirsiz. Bu gibi sebeplerle ödemelerin ocak ayına ertelenmesi de masada.

Konut yardımı alanlar, birçok öğrenciler ve meslek eğitimi yapanlar (Azubi) sonbaharda bir defaya mahsus ısınma yardımı alacak. Yalnız yaşayan ve konut yardımı alanlar 415 avro, 2 kişilik haneler 540 avro ve ilave her kişi için 100 avro ısınma yardımı yapılacak.

Konut yardımında ise yenilikler var. Yardım alanların kapsamı genişliyor. Daha önce 600 bin hane konut yardımı alırken, 2023’ten itibaren bu sayı 2m milyona çıkarılmak isteniyor. Yardımın miktarı ise 180 avrodan 370 avroya yükseltilecek.

Vatandaşlık Parası yani Bürgergeld ise 1 Ocak’ta Hartz IV’ün yerini alacak.Ödenen para ayda yaklaşık 50 avro artacak. Isınma masrafları da devlet tarafından karşılanmaya devam edecek.

Maliye Bakanı Christian Lindner de devletin gelir vergisinden kaynaklı artan vergi gelirini iade etme sözü verdi.

Gelir vergisi sınırı da yükseliyor. Buna göre yıllık 10 bin 347 avrodan az kazananlar hiç gelir gelir vergisi ödemeyecek. Bu sınır şu anda 9 bin 984 avro.

Federal ve eyalet hükûmetleri, 49 avro karşılığında ülke çapında geçerli toplu taşıma bileti üzerinde prensipte anlaştılar. Federal hükûmet bunun için 1,5 milyar avro vermek istiyor. Bununla birlikte; eyaletler, federal hükûmetin yerel ulaşımda otobüs ve trenlere yönelik sübvansiyonlarını artırmasını istiyor. 

Geri Dön 03 Kasım 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN