Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
02 Mayıs 2024 Perşembe

Anket: SPD, hazirandan bu yana ilk kez AfD'yi geçti

Almanya'da yapılan son anket, SPD'nin Haziran 2023'ten bu yana ilk defa, aşırı sağcı AfD'yi geride bırakarak ikinci en güçlü parti konumuna yükseldiğini gösterdi. 

RTL/ntv için Forsa araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen ankete göre, SPD'nin oy oranı bir önceki haftaya kıyasla 1 puan artışla yüzde 17'ye ulaşırken, AfD'nin oy oranı yüzde 16'da kaldı. Bu sonuçlarla SPD, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) partisinin ardından Almanya'nın ikinci güçlü partisi oldu.

Anket ayrıca, AfD'nin Avrupa Parlamentosu seçimleri lider adaylarından Maximilian Krah ve Petr Bystron'un Rusya'dan finansal destek aldıkları ve Krah'ın ofisinde çalışan bir kişinin Çin adına casusluk yaparken tutuklandığı haberlerinin partinin oy kaybına neden olduğunu ortaya koydu. Buna rağmen, Brandenburg, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde Eylül ayında yapılacak seçimlerde AfD'nin en güçlü parti olarak öne çıkması bekleniyor.

Eğer bu Pazar günü Federal Meclis seçimleri yapılsa, partilerin oy dağılımı şu şekilde olacaktı: CDU/CSU yüzde 30 ile liderliğini korurken (Eylül 2021 federal seçimlerinde yüzde 24,1), SPD yüzde 17 ile ikinci sırada (yüzde 25,7), AfD yüzde 16 ile üçüncü sırada (yüzde 10,3) yer alıyor. Yeşiller Partisi yüzde 12 (yüzde 14,8), Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5 (yüzde 11,5), yeni kurulan BSW yüzde 4, ve Sol Parti yüzde 3 (yüzde 4,9) oy alıyor. Bu sonuçlar, Alman siyasetindeki güç dengelerinde önemli değişikliklerin yaşandığını gösteriyor.

Geri Dön 02 Mayıs 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN