Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Şubat 2024 Çarşamba

Anket: FDP ve Sol Parti Meclis’e giremiyor

Almanya'da yapılan son ankete göre; bu pazar seçim olsa liberal FDP ile Sol Parti barajı geçemiyor.

Almanya'da yapılan en son anketler, Federal Meclis'te ve parti liderleri arasında büyük bir huzursuzluğa neden oluyor. Bild gazetesi için INSA tarafından yapılan araştırmaya göre, CDU/CSU yüzde 30 ile liderliğini korurken, AfD yüzde 20,5 ile ikinci sırada yer alıyor. SPD'nin oy oranı yüzde 15'e yükselirken, Yeşiller Partisi yüzde 12,5 ve Sahra Wagenknecht İttifakı yüzde 7,5 oy alıyor. FDP yüzde 4,5 ile Sol Parti ise yüzde 3,5 ile barajın altında kalıyor.

Halkın 7'de 1'i temsil edilemiyor

Ankete göre, neredeyse her 7 seçmenden 1'i yüzde 5 barajını geçemeyen bir partiye oy vermiş durumda. Yani seçmenlerin 7'de 1'inin oyu Federal Meclis'te temsil edilemiyor. INSA Enstitüsü Başkanı Hermann Binkert, parti tablosunun değiştiğini ve FDP ile Sol Parti'nin yüzde 5'in altında kaldığını belirtiyor. AfD ve Sahra Wagenknecht İttifakı'nın toplam oy oranı yüzde 28'e ulaşarak, SPD ve Yeşiller’in toplamından daha yüksek bir orana sahip oluyor.

Pistorius hâlen en sevilen siyasetçi

En sevilen politikacılar sıralamasında ise Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD) yine ilk sırada, Markus Söder (CSU) ikinci ve Hendrik Wüst (CDU) üçüncü sırada yer alıyor. Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) ve Cem Özdemir (Yeşiller) sıralamada yükselirken, Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller) ve Başbakan Olaf Scholz (SPD) da sıralamada yukarı çıkıyor.

Geri Dön 07 Şubat 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN