Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Aralık 2023 Cumartesi

Anayasayı Koruma Dairesi: AfD kesinlikle aşırı sağcı

Almanya'nın Saksonya eyaletinde, Anayasayı Koruma Dairesi, AfD'yi 'kesinlikle aşırı sağcı' olarak sınıflandırdı. Daha önce Thüringen ve Saksonya-Anhalt'ta da aynı sınıflandırma yapılmıştı.

Anayasayı Koruma Dairesi: AfD kesinlikle aşırı sağcı

Saksonya Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Dirk-Martin Christian, birkaç yıl süren hukuki incelemenin ardından, AfD'nin Saksonya Teşkilatının 'anayasaya aykırı hedefler izlediğine' karar verildiğini söyledi. Christian, "AfD Saksonya'nın aşırı sağcı yönelimi konusunda artık hiçbir şüphe yok" dedi.

AfD karara tepkili

AfD Saksonya Eyaleti Meclis Grubu Başkanı Jörg Urban, Anayasayı Koruma Dairesi'nin sınıflandırmasının hiçbir gerçek temele dayanmadığını söyledi. Urban, "Anayasayı Koruma Dairesi çoktan hükûmet korumasına dönüştü" dedi. AfD'li Urban, kararı, önümüzdeki eylül ayında yapılacak eyalet seçimleri öncesinde bir 'seçim taktiği' olarak değerlendirdi.

Sol Parti çağrıda bulundu

Sol Parti Saksonya İç Politika Sözcüsü Kerstin Köditz ise, bu hamleyi 'gecikmiş' olarak nitelendirdi. Köditz, Saksonya eyalet hükümetine, Federal Konsey’in (Bundesrat) AfD'nin yasaklanması için Federal Anayasa Mahkemesi'ne başvuru hazırlaması çağrısında bulundu.

AfD doğuda açık ara birinci

Spiegel dergisi adına Verian kamuoyu araştırma enstitüsü tarafından yapılan ankete göre, bu pazar seçim olsa Almanya'nın doğusundaki eyaletlerde her 3 kişiden 1'i AfD'ye oy vereceğini söyledi. Yüzde 32'lik oy oranı ile ilk sırada yer alan AfD'yi yüzde 24'lük oyla CDU izledi.

Geri Dön 09 Aralık 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN