Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
17 Kasım 2023 Cuma

Anayasa Mahkemesi kararının yankıları sürüyor

Almanya siyasetinde, Anayasa Mahkemesi'nin, koronavirüs bütçesinin iklimin korunmasına aktarılmasını iptal eden kararının yankıları sürüyor.

Federal Anayasa Mahkemesi, hükûmetin koronavirüs salgınıyla mücadele için ayırdığı 60 milyar avroluk bütçeyi, pandeminin atlatılması üzerine iklim korumasına aktarmasının yasal olmadığına karar verdi. Bu karar, Alman hükümetinin bütçe planlarını alt üst etti.

Lindner: Devletin gelir sorunu yok, daha etkili politikalar yapmak zorunda kalacağız

Hükûmet, şimdi 60 milyar avro daha az bütçe ile mevcut projeleri hayata geçirmek zorunda. Maliye Bakanı Christian Lindner, borç freninin askıya alınmasının ve vergilerin artırılmasının planlanmadığını söyledi. Ancak, Lindner, Anayasa Mahkemesi kararının federal ve eyalet hükûmetlerinin bütçe politikası üzerinde etkisi olabileceğini vurguladı ve "Son 10 yılda olduğundan daha az parayla, daha etkili politikalar yapmak zorunda kalacağız. Aslında devletin bir gelir sorunu yok. Uzun yıllardır öncelikleri belirleme konusunda sıkıntımız var" diye konuştu.

Habeck: Karar düşündüğümüz gibi olmadı

Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck ise Alman endüstrisinin iklim dostu yeniden yapılandırılması için, mevcut plana bağlı kalacaklarını söyledi. Habeck, "Anayasa Mahkemesi'nin kararı düşündüğümüz gibi olmadı. Bu yüzden parayı başka bir yerden bulmamız veya toplamamız gerekiyor" dedi.

Merz: Trafik ışığı için dönüm noktası

Anayasa Mahkemesi kararı, muhalefet partilerinden de eleştiri aldı. CDU lideri Friedrich Merz kararı, trafik ışığı hükûmeti için bir dönüm noktası olarak değerlendirdi. CSU’lu Alexander Dobrindt ise SPD, Yeşiller ve FDP'ye seslenerek "Onların koalisyon fikri tamamen tarih oldu" dedi.

Bartsch: Karlsruhe'den koalisyona kırmızı kart

Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Dietmar Bartsch, dünkü kararı 'Karlsruhe'den koalisyona kırmızı kart' olarak nitelendirdi. Bartsch, “Karar şaibeli mali politikanın bir ifadesidir. Federal hükûmetin nihayet ciddi bir şekilde çalışması gerekiyor. Aksi takdirde karar, bu hükûmet için sonun başlangıcı olacaktır” dedi.

Geri Dön 17 Kasım 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN