Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Mayıs 2024 Cumartesi

Ameliyatların çoğu gereksiz yere yapılıyor

Almanya'da yapılan son araştırma, ülkedeki ortopedi ameliyatlarının önemli bir kısmının gereksiz yere yapıldığını tespit etti.

Almanya'da Techniker Krankenkasse (TK) sağlık sigortası şirketinin yaptığı bir araştırma, ülkede yapılan ortopedi ameliyatlarının büyük bir kısmının gereksiz olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, özellikle bel ve sırt ameliyatlarının yüzde 88'i, omuz ameliyatlarının yüzde 93'ü, diz kapağı ameliyatlarının yüzde 82'si ve kalça kemiği ameliyatlarının yüzde 58'i gereksiz olarak gerçekleştiriliyor. TK'nın özel bir ikinci görüş programı kapsamında, ameliyat önerilen hastaların yüzde 88'ine ameliyat olmamaları tavsiye edildi.

TK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jens Baas, Almanya'da insanların aceleci kararlarla ameliyat edildiğini belirtti ve bu durumun dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Baas, hastanelerin sırt, diz ve kalça ameliyatlarından "çok kazançlı" çıktığını ifade etti ve planlanan hastane reformunun, hastanelere yapılan ameliyat sayısına bakılmaksızın tedavi odaları ve ekipman gibi yapıların maliyetleri için geri ödeme yaparak bu duruma yeni bir ivme kazandırabileceğini söyledi.

Tüketici koruma dernekleri de TK'nın bulgularını destekleyerek, hastaların ikinci bir görüş almasının mantıklı olduğunu belirtti. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti tüketici koruma merkezinden Christina Grote, Almanya'da hastaların hekim seçme özgürlüğüne sahip olduğunu ve bir sorun yaşadıklarında başka hekimlere danışma seçeneklerinin bulunduğunu ifade etti.

Geri Dön 11 Mayıs 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN