Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
17 Nisan 2024 Çarşamba

Almanya'yı bekleyen büyük tehlike: 50 bin hekim açığı

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Almanya'nın önümüzdeki yıllarda yaklaşık 50 bin hekim açığıyla karşı karşıya kalacağını belirtti. Bakan, "Hekim yetiştiremedik" diye konuştu.

Lauterbach, son on yılda 50 bin hekim yetiştirilemediğini ve bu durumun önümüzdeki birkaç yıl içinde ülke genelinde aile hekimi sıkıntısına yol açacağını vurguladı. Bu durumun herkes tarafından hissedileceğini ve ülkenin zor bir durumla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Bakan Lauterbach, gelecekte yaşanacak hekim kıtlığının boyutunun hayal edilemeyeceğini belirtirken, siyasetçiler ve meslek kuruluşlarından eleştiriler geldi. FDP Meclis Grubu Sağlık Politikası Sözcüsü Andrew Ullmann, Sağlık Bakanı Lauterbach'ın sadece aile hekimlerine odaklanmasını eleştirerek, mevcut potansiyelden yararlanmanın önemli olduğunu ve tıbbi çalışmaların çekiciliğinin artırılması gerektiğini söyledi.

Üniversite Rektörleri Konferansı Başkanı Walter Rosenthal, tıp öğrencisi kontenjanlarının eksikliğini sorunun nedeni olarak görmeyerek, mezunların belirli uzmanlıkları tercih etmemesi gibi faktörlerin de etkili olduğunu belirtti. Aile Hekimleri Birliği Başkanı Nicola Buhlinger-Göpfarth ise şu anda 5 bin civarında aile hekimi pozisyonunun boş olduğunu ve aile hekimlerinin yüzde 35'inden fazlasının 60 yaşın üzerinde olduğunu açıkladı.

Federal Sağlık Bakanı Lauterbach, daha önce de benzer bir soruna dikkat çekmiş ve ülkede hekim açığının artacağını vurgulamıştı. Her yıl 1,4 milyon kronik hastalığı bulunan insanın tedavi gördüğünü ve hekim yetişmemesi hâlinde tedavide ciddi sorunlar yaşanabileceğini belirtmişti. Bakan ayrıca, şu anda 10 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ancak ihtiyacın çok altında olduğunu ifade etmişti.

Geri Dön 17 Nisan 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN