Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Haziran 2023 Perşembe

Almanya'ya göç edenlerin sayısı 1950'den beri en yüksek seviyede

Başka ülkelerden Almanya’ya göç edenlerin sayısı geçtiğimiz yıl kayıtların tutulmaya başlandığı 1950'den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis) verilerine göre, 2021 için 329 bin olarak açıklanan ülkeye net göç sayısı, 4 kat artarak 2022’de yaklaşık 1 milyon 462 bine yükseldi. Böylece yıllık net göç sayısı, kayıtların tutulmaya başlandığı 1950'den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Ukrayna’dan 1.1 milyon, Suriye’den 68 bin

Verilere göre, geçen yıl Ukrayna'dan Almanya'ya yaklaşık 1.1 milyon kişi geldi ve 138 bin kişi de Almanya’dan Ukrayna’ya göç etti. Destatis rakamlarına göre, Suriye'den Almanya’ya net göç geçen yıl 68 bin olurken, Afganistan'dan 55 bin olarak tespit edildi.

Almanya'ya Avrupa Birliği ülkeleri içnden özellikle Romanya (35 bin), Polonya (18 bin) ve Bulgaristan’dan (13 bin) insanlar göç etti. 2021’de 19 bin olan Türkiye'den Almanya'ya net göç ise 2022’de 49 bine yükseldi.

Almanlar en çok İsviçre'ye göç ediyor

Öte yandan, 2022 yılında 83 bin Alman vatandaşı Almanya’yı terk etti. Almanlar ağırlıklı olarak İsviçre (20 bin 107), Avusturya  (12 bin 423), ABD (9 bin 515), İspanya (8 bin 658) yaşamayı tercih etti. 

Türkiye’ye göç eden Alman vatandaşlarının sayısı ise 5 bin 722'ye ulaştı. 

Geri Dön 29 Haziran 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN