Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
24 Temmuz 2023 Pazartesi

Almanya’nın başı nükleer atıklarla dertte

Almanya uzun tartışmaların ardından 15 Nisan 2023 tarihinde son 3 nükleer enerji santrallerini de kapatmıştı. Santrallerin kapanmasının ardından 3 ay geçti. Ancak nükleer atıklar ile ne yapılacağı hâlâ belli değil. 

Almanya’nın başı nükleer atıklarla dertte

Santrallerin kapatılmasının ardından nükleer atıkların nasıl depolanacağı konusu hâlâ net değil. Başta, Almanya’daki yüksek radyoaktif nükleer atıkların, 2031 yılına kadar nasıl ve nerede depolanacağının belirlenmesi bekleniyordu. Ancak daha sonra bu hedefin gerçekleşemeyeceği açıklandı. 

Federal Nihai Bertaraf Derneği (BGE) en iyi ihtimalle, depolanmanın 2046 yılına kadar gerçekleştirilebileceğini açıkladı. Federal Nükleer Atık Bertaraf Güvenliği Dairesi (BASE) Başkanı Wolfram König, 2046 yılının sınır olarak belirlenmesi ve netleştirilmesi çağrısında bulundu. 

Tagesschau’nun haberine göre; König, daha fazla gecikmeden kaçınılması gerektiğini düşünüyor. König "Güvenlik önceliğimiz ancak bu konu ciddiye alınmazsa kendisi bir güvenlik sorunu haline gelir" dedi. König nükleer atıkların depolanması ve yok edilmesinde yaşanan belirsizlikleri Almanya’nın nükleer enerjiyle ilgi sorunları düşünmeden yola çıktığının göstergesi olarak yorumluyor. BASE başkanı kendi kurumu, BGE ve Federal Çevre Bakanlığının bir araya gelerek süreci hızlandırması gerektiğinin altını çizdi. 

BGE ve BASE’nin verilerine göre şu anda 16 geçici depolama tesisinde her biri yaklaşık 100 ton ağırlığında 1.900 Castor konteyneri ve yaklaşık 600 bin metreküp düşük ve orta seviyeli radyoaktif atık bulunuyor. 

Geri Dön 24 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN