Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
22 Mayıs 2023 Pazartesi

Almanya’daki Türkler vatandaşlığa geçmeyi bekliyor

Koalisyon hükûmeti, Alman vatandaşlığına geçme sürecini kolaylaştırmayı planlıyor. Almanya’daki Türk toplumu vatandaşlık yasası reformunu dört gözle bekliyor. Reformun kabul edilmesi halinde büyük bir taleple karşılaşılması öngörülüyor.

Almanya’daki Türkler vatandaşlığa geçmeyi bekliyor

Almanya’daki Türk Topluluğu derneği başkanı Gökay Sofuoğlu, RND’ye verdiği röportajda, reformun kabul edilmesi hâlinde, özellikle ikinci kuşaktan olan Almanyalı Türkler arasında büyük bir telaş görmeyi beklediğini söyledi. Sofuoğlu, koalisyonun planlarının beklentilerini tamamen karşılamadığını da ekledi. Özellikle misafir işçi neslinden olan kişiler için dil sınavının tamamen kaldırılması gerektiğinin altını çizdi. 

İlk kuşak dil sınavına girmeyecek, sözel olarak kanıtlayacak

Reform çerçevesinde, vatandaşlığa geçme süreci kolaylaştırılacak ancak başvuru yapan kişilerin bazı şartları sağlaması beklenecek. Bunlar arasında; başvuru sahiplerinin sosyal yardımlar olmadan kendilerini geçindirebilecek durumda olmaları ve Antisemitik ya da ırkçı nedenlerle suç işlemiş olmamaları gibi kriterler de yer alıyor. Haziran 1974'ten önce göç etmiş olan ve misafir işçi olarak adlandırılan eski kuşağın vatandaşlığa geçiş sürecini kolaylaştırmayı hedefleyen reform çerçevesinde, ilk kuşaktan kişilerin sınava girmeden dil yeterliliklerini sözel olarak kanıtlaması yeterli olacak. 

CDU'dan eleştiri

İktidar koalisyonunun politikacıları planları memnuniyetle karşılarken, muhalefet partilerinden olan CDU’dan eleştiri geldi. CDU/CSU'nun İçişleri Uzmanı Alexander Throm, bu reform ile yeterince entegre olmamış kişilerin aceleyle vatandaşlığa alınacağını söyleyerek reformu eleştirdi. 

Geri Dön 22 Mayıs 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN