Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Ocak 2024 Pazartesi

Almanya'da yüz binler aşırı sağa karşı sokakta

Almanya'da cuma, cumartesi ve pazar günleri ülke genelinde düzenlenen aşırı sağ karşıtı protestolara 1,4 milyon kişi katıldı. Sadece Berlin'de 350 bin kişi sokağa çıktı.

Almanya'da yüz binler aşırı sağa karşı sokakta

Almanya'nın Potsdam kentinde, kasım ayında aşırı sağcıların düzenlediği toplantının ifşa olmasının ardından; ülkede ırkçılık karşıtı protestolar ve tartışmalar da hız kazandı. Birçok kentte yüz binlerce kişi; ırkçılığa, aşırı sağa ve AfD'ye karşı meydanları doldurdu. Başkent Berlin'de düzenlenen eyleme 350 bin kişinin katıldığı belirtildi. Gösteride "Tüm Berlin AfD’den nefret ediyor", "Sessiz kalan onaylar", "Aşırı sağı seçmek Alternatif değildir", "Naziler dışarı" sloganları atıldı ve dövizleri taşındı.

Benzer şekilde, Münih'te yapılan aşırı sağ karşıtı gösteriye de 250 bin kişi katıldı. Eylemleri düzenleyen kurumlar; cuma, cumartesi ve pazar günü ülke genelinde düzenlenen protestolara toplamda 1,4 milyon kişinin katıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ülkede aşırı sağa karşı sokağa çıkan yüz binlerce göstericinin herkesi cesaretlendirdiğini söyledi. Steinmeier, yayımladığı video mesajında yüz binlerce kişinin bu hafta sonu da Almanya’nın birçok yerinde sokaklara çıktığına işaret ederek, "Hepsi birbirinden farklı ancak hepsinin ortak yanı bulunuyor. Onlar, şimdi insan düşmanlığına ve aşırı sağa karşı ayağa kalkıyor." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Potsdam'da Kasım 2023'te aşırı sağcı AfD'li politikacıların ve bazı CDU üyelerinin, milyonlarca yabancı kökenlinin Almanya'dan zorla sınır dışı edilmesini öngören plan üzerinde gizlice görüştükleri ortaya çıkmıştı.

Avusturya'daki aşırı sağcı "Kimlikçi Hareketi"nin eski lideri Martin Sellner'in de katıldığı toplantıda sığınmacıların, ülkede kalma hakkı bulunan yabancıların ve Avrupa kültürünü benimsemeyen Alman vatandaşlarının sınır dışı edilmesini öngören planın görüşüldüğü belirtilmişti.

Geri Dön 22 Ocak 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN