Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
06 Ocak 2023 Cuma

Almanya'da yeni varyant endişesi: Çin'den gelenlerden test istenecek

Korona salgınında tespit edilen ve en hızlı yayılan alt varyant olan XXB.1.5 dünyayı etkisi altına alıyor. Sağlık Bakanı Lauterbach uyarılarda bulundu. Çin'den gelen yolculardan korona testi istenecek.

Almanya'da yeni varyant endişesi: Çin'den gelenlerden test istenecek

Koronanın Omicron varyantının alt varyantı XXB.1.5 endişe yarattı. ABD'de enfeksiyon sayısında artış yaratan varyant şimdiye kadar Avrupa ülkelerinin de içeresinde olduğu 29 ülkede tespit edildi. 

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre XXB.1.5, pandeminin başından bu yana en hızlı yayılan varyant oldu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD’nin kuzey bölgelerinde yeni alt varyant nedeniyle hastaneye sevk edilen vakaların arttığını ve sağlık sistemini zorladığını bildirdi. DSÖ koronavirüs pandemisi ile mücadele programı yöneticisi Maria van Kerkhove de varyantın hastalığın daha ağır geçmesine neden olduğuna dair bilgi olmadığını belirtti. 

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre; endişe yaratan varyant, geçtiğimiz aralık ayının son haftasında yeni korona vakalarını yüzde 40,5'ini oluşturdu. 

Çin'den gelenlere korona testi

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach da hızla yayılan varyant için uyarılarda bulundu. RND’ye konuşan SPD’li Bakan, "XXB.1.5'in Almanya'da da görülüp görülmeyeceğinizi takip ediyoruz" dedi. Lauterbach, varyantın ülkede yayılmadan kışı geçirmeyi umduklarını da sözlerine ekledi.

Bakan Lauterbach, Çin'de hızla artan vakalar nedeniyle, ülkeden gelen yolculardan korona testi isteneceğini açıkladı. Çin'den gelenlere en az bir hızlı anteijen testi yapılması gerektiğini savunan Lauterbach, bu konudaki yönetmeliğin de kısa sürede değişeceğini söyledi. Bununla birlikte Çin'den gelen uçakların atık suları kontrol edilecek. Varyant takibi için ise Çin'den gelenlerden rastgele örnekler alınarak test yapılacak.

Schengen ülkeleri tedbir uygulayacak

AB üyesi ülkeler ile üye olmayan Schengen ülkeleri, önceki gün Çin'deki vakalar sebebiyle koordineli tedbirler uygulanacağını açıkladı. Tedbirler kapsamında yolculara doğrudan korona testi zorunlu tutulmuyor. Fakat AB ülkeleri, Çin'den gelen yolculardan, uçuştan 48 saat önce negatif sonuçlu test istenmesi gerektiğini savunuyor. 

Geri Dön 06 Ocak 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN