Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
31 Ocak 2024 Çarşamba

Almanya’da yeni kriz endişesi

Kızıldeniz'deki Süveyş Kanalı'na yönelik yaşanan jeopolitik gerilim ve Yemen'deki Husi saldırıları, global ticarette ciddi aksamalara neden oldu. Alman devleri gerilimden olumsuz etkilendi.

Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı çevresindeki jeopolitik gerginlikler, özellikle Yemen'deki Husi saldırıları, küresel ticaret ve lojistik sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Alman nakliye devleri Maersk, Hapag-Lloyd ve MSC gibi şirketler, Kızıldeniz üzerinden geçen rotalarını geçici olarak askıya alarak, alternatif rotanın kullanılmasının maliyetlerini artırdı. Bu durum, özellikle Almanya'daki otomotiv ve kimya sektörleri gibi endüstrileri etkileyerek, mal temininde gecikmelere ve artan maliyetlere neden olabilir.

Federal Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, 'önemli malların Almanya’daki sanayiye zamanında ulaşamayabileceği' uyarısında bulundu. Bu durumun fiyatları etkileyerek, etkilenen şirketler için üretim kesintilerine ve uzun teslimat sürelerine yol açabileceği belirtiliyor.

Süveyş Kanalı'ndaki saldırılar nedeniyle haftalık geçişlerin yüzde 42 azalması, küresel ticaretin önemli bir kısmının gerçekleştiği bu kanalın stratejik önemini vurguluyor. Bu durum, enerji fiyatlarında artışa ve küresel gıda güvenliği risklerine neden oluyor. Ayrıca, ticaret rotalarındaki aksamaların uzun sürmesi durumunda enflasyon baskısı artabilir.

Tesla'nın Berlin'deki üretiminin iki hafta süreyle durdurulması da, tedarik zincirindeki aksamaların reel sektöre etkisini gösteriyor. Bu durum, eksik bileşenler nedeniyle araç üretimine ara verilmesini gerektiriyor ve bu da ekonomik anlamda olumsuz bir etki yaratıyor.

Geri Dön 31 Ocak 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN