Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Temmuz 2024 Çarşamba

Almanya'da ünlü virologdan yeni pandemi uyarısı

Ünlü Virolog Prof. Dr. Christian Drosten, yeni salgının H5N1 kuş gribi virüsü olabileceği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Almanya'da ünlü virologdan yeni pandemi uyarısı

Berlin Charite Hastanesi Viroloji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Christian Drosten, bir sonraki küresel salgına neden olabilecek virüsler hakkında önemli uyarılarda bulundu. Drosten, H5N1 kuş gribi virüsünün en tehlikeli pandemi adaylarından biri olduğunu belirterek, virüsün ineklerde yeni enfeksiyon yolları geliştirdiğine dikkat çekti. 

Drosten, geçtiğimiz bahar aylarında Teksas’ta bir kişinin inekten kuş gribi virüsü kaptığını hatırlatarak, ABD'nin bu konuda kararlı adımlar atmasını umduğunu söyledi. Kuş gribi (H5N1) 1996'dan beri biliniyor ve 2020'den bu yana artış gösteriyor. Kuşlar dışında memelilerde de vakalar artıyor. 

Drosten, kuş gribinin yanı sıra MERS koronavirüsü, Nipah virüsü ve maymun çiçeği virüsü gibi diğer virüslerin de pandemi potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Korona dönemi eleştirilerine yanıt

Almanya'da korona tedbirleri yeniden tartışılıyor. Drosten, 2020 kışında korona önlemlerinin fazla siyasileştirildiğini ve bunun kamuoyunda olumsuz bir etki yarattığını eleştirdi. O dönemde Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Doktorları Birliği (KBV) Başkanı Andreas Gassen, sıkı karantinalara karşı çıkmış ve gönüllü tedbirler önerilmişti.

Drosten, kamuoyuna daha açık ve bilimsel açıklamalar yapma fırsatını kaçırdığını kabul etti. Gassen ise korona tedbirlerinin bilimsel, hukuki ve siyasi açıdan incelenmesi gerektiğini belirtti. Okulların kapatılmasının çocuklara zarar verdiğini savunan Gassen, bu tür önlemlerin genel şüpheciliği artırdığını söyledi.

Drosten ise okulların kapatılmasının ve alınan diğer önlemlerin etkili olduğunu savundu. Maske takma, test yapma ve sınıfların farklı şekilde yapılandırılması gibi tedbirlerin fark yarattığını belirtti.

Geri Dön 03 Temmuz 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN